Share

عربستان از ایران دعوت کرده‌است تا برای ازسرگرفتن روند اعزام زائران ایرانی به حج به مذاکره بپردازند.

عربستان از ایران برای مذاکره بر سر اعزام دوباره حجاج دعوت کرد

عربستان از ایران برای مذاکره بر سر اعزام دوباره حجاج دعوت کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه‌های عربستانی جمعه ۳۰ دسامبر/۱۰ دی اعلام کردند که محمد صالح بن طاهر بنتن، وزیر حج و عمره عربستان مذاکرات حج سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) را با ۸۰ کشور از جمله ایران آغاز کرده‌است.

بیش از یک و هشت‌دهم میلیون زائر در مراسم حج امسال شرکت کردند، اما زائران ایرانی به مکه و مدینه نرفتند. پس از حادثه مرگ‌بار «منا» در طی حج ۲۰۱۵ که طی آن بنا به برخی آمار تا ۲۳۰۰ تن کشته شدند، روابط ایران و عربستان به شدت تیره شد. ایران ادعا کرده‌بود که بیش از ۴۶۰ شهروند خود را در این حادثه از دست داده‌است. رقابت‌های منطقه‌ای ریاض و تهران در جنگ‌های سوریه، عراق و یمن نیز به تشدید بحران‌های دیپلماتیک و قطع اعزام زائران ایرانی به حج دخیل بودند.

بر اساس این گزارش‌ها، هیئت نمایندگی سازمان حج و زیارت ایران به ریاض دعوت شده‌است تا بر سر جزئیات آماده‌سازی حج سال آینده به مذاکره بپردازند.

ریاض در ژانویه سال جاری و پس از آنکه معترضان در مشهد و تهران به سفارت و کنسول‌گری این کشور حمله بردند، روابط خود را با تهران متوقف کرد.

کارشناسان تخمین می‌زنند که عربستان سعودی از سفر زائران ایرانی به این کشور سالیانه بیش از سه هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند که بیش از ۷۰ درصد آن به سفر عمره حجاج ایرانی مربوط می‌شود.


در همین زمینه

Share