Share

یک فرد مسلح در حمله به یک کلوب شبانه در شهر استانبول، دست‌کم ۳۹ نفر را به ضرب گلوله کشت و ۶۹ نفر را زخمی کرد.

عکس: AFP

عکس: AFP

فرماندار استانبول، واسیپ شاهین  ابتدا به خبرنگاران گفت که حمله ساعت ۱:۱۵ صبح روز اول ژانویه/۱۱ دی اتفاق افتاده و در نتیجه آن دست‌کم ۳۵ نفر از جمله یک مأمور پلیس کشته شده‌اند. اما پس از پنج ساعت سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان به ۳۹ نفر  و زخمی‌ها به ۶۹ نفر افزایش یافته است.

حداقل ۱۵ نفر از کشته‌شدگان، اتباع خارجی از جمله اسرائیلی، فرانسوی، کانادایی، عراقی و شهروندان عربستان سودی هستند. کلوب شبانه «راینا» در مرکز استانبول که محل این حمله مسلحانه بوده، بین گردشگران ایرانی هم محبوب است اما هنوز مشخص نیست که آیا در میان کشته‌شدگان و زخمی‌ها، ایرانی هست.

شاهین گفته است که حمله‌کننده ابتدا یک مامور پلیس را بیرون در می‌کشد و سپس وارد کلوب می‌شود که در آن مهمانی شب سال نو برقرار بوده است.

فرماندار استانبول این حمله را تروریستی خوانده است اما هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است.

تعداد دقیق افراد مسلح در این حمله ابتدا مشخص نبود. «رویترز» از قول رسانه‌های محلی نوشت که ممکن است که حمله‌کنندگان بیشتر از یک نفر باشند و برخی از رسانه‌ها نوشته‌اند که حداقل دو تا سه نفر بودند. اما پلیس استانبول نهایت گفت که تنها یک نفر در این حمله دست داشته که هنوز فراری است.

خبرگزاری «دوغان» نوشته است که دستگیری صورت نگرفته و مقامات امنیتی ترکیه همچنان به دنبال دستگیری این تروریست هستند. سلیمان سویلو هم گفته است که «عملیات شکار تروریست‌» همچنان در جریان است. مقامات پلیس ترکیه پوشش رسانه‌ای خبر را به طور موقت ممنوع اعلام کردند اما بعد خودشان در مورد اینکه هنوز کسی دستگیر نشده، اطلاع‌رسانی کردند.

نیروهای امدادی دو ساعت بعد از حمله همچنان مشغول خارج کردن زخمی‌ها از کلوب شبانه بودند.

محل حمله کلوب شبانه «راینا» در ساحل تنگه بُسفر در محله «اُرتاکوی»  شهر استانبول است – فضایی محبوب گردشگران خارجی‌، ستاره‌های سینما و تلویزیون، هنرمندان، فوتبالیست‌ها و دیگر افراد مشهور و ثروتمند ساکن استانبول که برای رقص و شرکت کردن در مهمانی‌های شبانه به «راینا» می‌آیند.

هنوز مشخص نیست که فرد مسلح از چه سلاح‌های برای این کشتار استفاده کرده‌ اما برخی شاهدان می‌گویند که حداقل یک کلاشینکف دستش بوده است.

پلیس و نیروهای ویژه خنثی‌سازی بمب در حال بازرسی ساختمان کلوب «رینا» هستند اما به نظر می‌رسد که این حمله مسلحانه تنها با تفنگ بوده است.

فیلم‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حداقل ۱۰ آمبولانس را بیرون کلوب نشان می‌دهند و کنار برخی از آنها جنازه‌های کشته‌شدگان روی زمین است.

هنگام حمله بیش از ۵۰۰ نفر در کلوب مشغول رقص بودند، سال ۲۰۱۷ یک ساعت بود که تحویل شده بود و این مهمانی سال نو بود. فرد مسلح وارد کلوب می‌شود و سپس آتش می‌گشاید. واسیپ شاهین فضای هنگام حمله را «گلوله باران» توصیف کرده است.

برخی از مردم برای فرار از گلوله‌ها خود را به درون آب‌های سرد تنگه بسفر انداخته‌اند که عملیات نجات آنها در طول شب ادامه داشت.

مقامات امنیتی ایالات متحده آمریکا پیش از این هشدار داده بودند که حملات تروریستی در شب سال نو در استانبول محتمل است. ۲۵ هزار نیروی پلیس در سطح شهر استانبول مأمور حفظ امنیت در شب سال نو بودند.

Share