Share

اکثریت ۳۹ نفری که در نخستین ساعت پس از تحویل سال نو میلادی در حمله به کلوب شبانه‌ «راینا» در استانبول کشته شدند از کشورهای عربی بودند. حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) دست داشتن در این حمله را کاملاً رد کرد.

از صبح یکشنبه یک ژانویه / ۱۲ دی پلیس محله «اُرتاکوی» استانبول محل حمله تروریستی به کلوب شبانه‌ «راینا» را مسدود کرده بود.

از صبح یکشنبه یک ژانویه / ۱۲ دی پلیس محله «اُرتاکوی» استانبول محل حمله تروریستی به کلوب شبانه‌ «راینا» را مسدود کرده بود.

به‌گفته بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه عامل حمله پیش از آن‌که فرار کند سلاح خود را در محل جنایت به جا گذاشته است.

حمله به کلوب شبانه‌ «راینا» در استانبول ساعت ۱:۱۵ صبح روز یکشنبه یک ژانویه / ۱۱ دی رخ داد و در آن دست‌کم ۳۹ نفر از جمله یک مأمور پلیس کشته و ۶۹ نفر زخمی شدند. حال چهار نفر از زخمی‌شدگان وخیم گزارش شده است.

بن‌علی ییلدریم کابینه خود را به یک نشست ویژه فراخوانده است. محل حادثه در محله «اُرتاکوی» استانبول همچنان مسدود است.

پ‌ک‌ک هرگونه دست داشتن در این حمله را رد کرده است. مراد کاریلان، فرمانده عالی نظامی پ‌ک‌ک در این‌باره گفت: «نیروهای کرد هرگز غیرنظامیان بی‌گناه را هدف حملات خود قرار نمی‌دهند.» او همچنین افزود فکر نمی‌کند که گروه منشعب از این حزب به نام «بازهای آزادی کردستان» (TAK) که در سال گذشته میلادی مسئولیت چند حمله تروریستی را برعهده گرفته بود دست به چنین اقدامی بزند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته است ۲۴ نفر از ۳۹ نفر قربانی این رویداد شهروندان دیگر کشورها بودند. آناتولی ملیت دقیق کشته‌شدگان را ارائه نداده است اما سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه پیش از آن گفته بود در میان کشته‌شدگان کسانی از کشورهای عربستان سعودی، لبنان، اردن، عراق، مراکش، لیبی، سوریه، اسرائیل، کانادا و هندوستان وجود دارند.

خبرگزاری دوغان ترکیه از کشته شدن دست‌کم هفت شهروند سعودی و چهار شهروند عراقی خبر داده است. روزنامه لبنانی «دیلی استار» گزارش داده است که سه تن از کشته‌شدگان لبنانی هستند. گزارشی از کشته شدن ایرانی‌ها در این حمله منتشر نشده است. اعلام رسمی در باره هویت کشته‌شدگان هنوز صورت نگرفته است.

واسیپ شاهین، فرماندار استانبول فردای حمله آن را یک «حمله تروریستی» خواند اما هنوز روشن نیست که چه گروهی پشت این حمله قرار دارد. نومان کورتولموش، معاون نخست‌وزیر ترکیه گفت هنوز زود است که بتوان این اقدام را به گروهی خاصی نسبت داد. تاکنون نیز هیچ گروهی مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.

بی‌بی‌سی جهانی تصاویری از مرد مهاجم منتشر کرده که لباسی سرتاسر سیاه به تن دارد، این در حالی است که پیش از آن گفته می‌شد فرد مهاجم لباس بابانوئل را به تن داشته است.

در زمان حمله ۵۰۰ نفر در کلوب «راینا» سال نو میلادی را جشن گرفته بودند. فرد مهاجم با از پا در آوردن یک مأمور پلیس در خارج از سالن، وارد کلوب می‌شود و مردم را به رگبار می‌بندد.

اپوزیسیون ترکیه: دولت در مقابله با تروریست‌ها ناتوان است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه تأثر خود را از این حمله ابراز داشت و گفت: «آن‌ها تلاش می‌کنند تا هرج‌ومرج به‌پا کنند، آن‌ها برای تضعیف ملت ما و بی‌ثبات کردن کشور ما تلاش می‌کنند.»

اردوغان همچنین افزود مردم ترکیه آرام باقی می‌مانند و بیشتر به هم نزدیک می‌شوند. او گفت ترکیه هرگونه اقدام لازم را انجام می‌دهد تا «ایمنی و آرامش شهروندان خود را تأمین کند.»

شورای امنیت سازمان ملل از این حمله به‌عنوان اقدامی «شنیع و وحشیانه» یاد کرده و گفته است تمام اقدامات تروریستی صرف نظر از انگیزه آن‌ها جنایتکارانه و غیرقابل توجیه هستند.

از سوی دیگر اپوزیسیون ترکیه نیز درباره این حمله اعلام موضع کرد. کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) از چپ میانه، دولت ترکیه را به «ناتوانی» در جلوگیری از حملات تروریستی متهم کرد. او گفت سازمان‌های تروریستی پس از هر حمله جرأت این را یافته‌اند تا حملات تازه‌ای را سازماندهی کنند. حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP)، حزب نزدیک به کُردها نیز این اقدام تروریستی را حمله به بشریت عنوان کرده است.

حمله به کلوب شبانه در استانبول در حالی صورت گرفت که در شب کریسمس ۱۷ هزار مأمور پلیس در این شهر در آماده‌باش به‌سر می‌بردند.

Share