Share

پلیس ترکیه هشت مظنون را که احتمال می‌رود در حمله تروریستی به کلوب شبانه «رینا» در استانبول دست داشته‌اند بازداشت کرد. داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

تصویر عامل حمله به کلوب «رینا» استانبول از دوربین‌های مداربسته. او سرتا پا سیاه پوشیده بود.

تصویر عامل حمله به کلوب «رینا» استانبول از دوربین‌های مداربسته. او سرتا پا سیاه پوشیده بود.

خبرگزاری دوغان ترکیه دوشنبه ۲ ژانویه / ۱۳ دی ضمن اعلام این خبر جزئیات بیشتری در این‌باره منتشر نکرد.

حمله به کلوب شبانه‌ «رینا» در استانبول ساعت یک و ۱۵ دقیقه بامداد روز یکشنبه یک ژانویه / ۱۱ دی رخ داد و در آن دست‌کم ۳۹ نفر از جمله یک مأمور پلیس کشته و ۶۹ نفر زخمی شدند. حال چهار نفر از زخمی‌شدگان وخیم گزارش شده است.

پیش از انتشار خبر بازداشت هشت مظنون، گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و اعلام کرد که «سربازان خلیفه» این حمله را انجام دادند. هنوز درستی این اطلاعیه داعش بر روی اینترنت تأیید نشده است.

شبکه سی‌ان‌ان ترکیه نیز گزارش داد که حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) هرگونه دست داشتن در این حمله را اکیداً تکذیب کرده است. مراد کاریلان، فرمانده عالی نظامی پ‌ک‌ک در این‌باره گفت: «نیروهای کرد هرگز غیرنظامیان بی‌گناه را هدف حملات خود قرار نمی‌دهند.» او همچنین افزود فکر نمی‌کند که گروه منشعب از این حزب به نام «بازهای آزادی کردستان» (TAK) که در سال گذشته میلادی مسئولیت چند حمله تروریستی را برعهده گرفته بود دست به چنین اقدامی بزند.

رسانه‌های ترکیه این عکس را به‌عنوان تصویری از عامل حمله تروریستی به کلوب «رینا» در استانبول معرفی کرده‌اند.

رسانه‌های ترکیه این عکس را به‌عنوان تصویری از عامل حمله تروریستی به کلوب «رینا» در استانبول معرفی کرده‌اند.

روزنامه «حریت» ترکیه روز دوشنبه بدون ذکر منبع در گزارشی اعلام کرد که احتمال می‌رود عامل این حمله از قرقیزستان یا ازبکستان بوده و با داعش ارتباط داشته است. پلیس ترکیه هنوز موفق به بازداشت عامل حمله تروریستی استانبول نشده است و او همچنان متواری است. این گزارش می‌افزاید مقامات ترکیه هم پیش از انتشار اطلاعیه داعش بر این گمان بودند که این حمله احتمالاً توسط این گروه صورت گرفته است.

گزارش «حریت» همچنین می‌افزاید، بازرسان ارتباط مرد مهاجم با شبکه داعش را که در ماه ژوئن ۲۰۱۶ سه عملیات انتحاری در فرودگاه آتاتورک استانبول انجام داد و موجب مرگ ۴۷ نفر شد، رد می‌کنند.

این‌که در شب سال نو به یک کلوب شبانه حمله می‌شود که در آن شهروندان خارجی به رقص و پایکوبی مشغول بودند برای ناظران خود به‌تنهایی نشانه‌ای از حضور اسلامگرایان تندرو در پشت این اقدام تروریستی است.

از ۳۹ نفر قربانی این حمله ۲۶ نفر خارجی و بیشتر آن‌ها شهروندان کشورهای عربی بودند.

 

تقویم عملیات تروریستی در ترکیه

 

۲۰ ژوئیه ۲۰۱۵

۳۴ نفر از فعالان جوان کرد در نوار مرزی ترکیه با سوریه به قتل رسیدند. دولت رجب طیب اردوغان داعش را به عنوان مسئولان این ترور معرفی کرد.
 

۱۰ اکتبر ۲۰۱۵

در گردهمایی به حمایت از کردهای ترکیه مقابل ایستگاه راه‌آهن آنکاراُ در یک حمله انتخاری ۱۰۳ نفر کشته و ۵۰۰ نفر مجروح شدند.
۱۲ ژانویه ۲۰۱۶ در یک حمله انتحاری در استانبول ۱۲ گردشگر آلمانی به قتل رسیدند. دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرد که داعش مسئول این حمله انتحاری بوده است.
۱۷ فوریه ۲۰۱۶ در اثر انفجار بمبی که در یک خودرو بر سر راه یک ستون نظامی کار گذاشته شده بود، ۲۸ سرباز ارتش ترکیه به قتل رسیدند.  شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.
۱۳ مارس ۲۰۱۶

 

دست کم ۳۴ نفر در اثر انفجار یک بمب در مرکز شهر آنکارا به قتل رسیدند و عده زیادی هم مجروح شدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این بمب‌گذاری را پذیرفت.
۱۹ مارس ۲۰۱۶ در یک مرکز خرید پرآمد و شد در مرکز شهر استانبول در یک حمله انتحاری چهار گردشگر، سه اسرائیلی و یک ایرانی به قتل رسیدند. مأموران امنیتی حدس می‌زنند که این حمله انتحاری کار داعش بوده است.
 

۷  و ۸ ژوئن ۲۰۱۶

 

در اثر بمب‌گذاری در مرکز شهر استانبول ۱۱ نفر و از جمله ۴ پلیس کشته شدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این بمب‌گذاری را به عهده گرفتند.
۲۸ ژوئن ۲۰۱۶ در سه حمله انتحاری پیاپی در فرودگاه آتاتورک استانبول ۴۷ نفر کشته و ۲۰۰ نفر مجروح شدند. دولت اردوغان می‌گوید داعش این حملات انتحاری را انجام داده است.
۱۸ ژوئیه ۲۰۱۶ در طی چند عملیات که پ ک ک در جنوب شرقی ترکیه انجام داد، ۱۴ نفر کشته و ۳۰۰ نفر مجروح شدند.
۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶ در یک حمله انتحاری در یک مجلس عروسی در غازیان تپه در جنوب شرقی ترکیه ۵۷ نفر از جمله ۳۴ کودک کشته شدند.
۲۶ اوت ۲۰۱۶ در حمله انتحاری یکی از اعضای پ ک ک مقابل مقر پلیس در شهر سیزر ترکیه، چندین افسر پلیس کشته شدند.
۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶ یک خودرو بمب‌گذاری شده مقابل دفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه منفجر شد و ۴۸ نفر مجروح شدند. دولت اردوغان پ ک ک را به عنوان عامل این حمله معرفی کرد.
۴ نوامبر ۲۰۱۶ مقابل مقر پلیس در دیاربکر ۹ نفر در اثر انفجار بمب به قتل رسیدند. دولت اردوغان پ ک ک را مسبب این بمب‌گذاری دانست اما داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت.
 

۱۰ دسامبر ۲۰۱۶

در نزدیکی ورزشگاه بشیکتاش در استانبول، بعد یک بازی فوتبال در دو حمله انتحاری ۴۵ نفر که بیشترین آنها ماموران پلیس بودند به قتل رسبدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این حملات انتحاری را به عهده گرفتند.
 

۱ ژانویه ۲۰۱۷

در حمله به کلوب شبانه رینا در استانبول ۳۹ نفر به قتل رسیدند. داعش مسئولیت این کشتار را به عهده گرفت.

 

بیشتر بخوانید:

داعش مسئولیت حمله به کلوب شبانه استانبول را پذیرفت

Share