Share

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل ایران گفته است افرادی در قوه قضائیه به دلیل آشنا نبودن با شرایط زمان با جریان «فتنه» همراهی کرده‌اند.

 

محسنی اژه‌ای توضیح بیش‌تری در این باره نداده است.

 

مقامات حکومت ایران از جنبش مخالفان (جنبش سبز) به عنوان «فتنه» نام می‌برند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسنی اژه‌ای امروز در همایش دادستان‌های عمومی، انقلاب و نظامی کل کشور خطاب به دادستان‌ها گفت: «جایی که می‌خواهیم حرف بزنیم، مطلبی را بنویسیم یا ارسال کنیم باید حواسمان به کاربرد واژه‌ها باشد. مثلاً در کیفرها، احکام، نامه‌ها و استعلامات مراقب باشیم زیرا در دنیا سوءاستفاده می‌شود و باید جوری عمل کنیم که سوژه‌ دشمن قرار نگیریم.»

 

وی افزود اگر پرونده‌ها را به درستی مدیریت نکنیم، باید هزینه بپردازیم.

 

محسنی اژه‌ای همچنین گفت: «خواهش من این است که در کنار مبارزه با مجرمان خطرناک، نهایت تلاش، دقت و مراقبت صورت گیرد و دادستان‌ها نظارت کنند تا کسانی که ضرورت ندارد، به زندان نروند.»

 

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه نیز امروز در این همایش گفت: «وضعیت ما در رابطه با زندان‌ها می‌طلبد که جمعیت کیفری را کاهش دهیم.»

 

وی افزود: «در مواردی که قانون صراحت دارد، حتماً باید قرار بازداشت صادر کرد. اما در مواردی که می‌توان قراری صادر نکرد که منجر به بازداشت شود، در آنجا دست دادستان‌ها باز است. دادستان‌ها در مواردی که می‌توانند بازداشت نکنند، این کار را انجام ندهند.»

 

رئیسی گفت: «در ارتباط با مسأله‌ بازداشت اگر امروز می‌تواند وضعیت کسی روشن شود و به فردا نیفتد، حتماً باید این اتفاق بیفتد. بازداشت، امر خلاف اصل است و فقط باید به حد ضرورت صورت گیرد.»

 

امروز همچنین غلام‌حسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌های ایران در همایش دادستان‌های کل کشور از افزایش زندانیان انتقاد کرد.

 

وی گفت:‌ «در یک سال و نیم گذشته ۵۵ هزار نفر به آمار زندانیان کشور اضافه شده، این در حالی است که حتی ۵۵ متر هم به فضای زندان‌ها اضافه نشده است.»

 

به گفته اسماعیلی در حال حاضر در زندانهای سراسر ایران بیش از ۲۲۰ هزار نفر زندانی وجود دارد.

 

اسماعیلی مهرماه سال جاری نیز گفته بود زنان ٣/۵ درصد از زندانیان و مردان ٩۶/۵ در صد را تشکیل می‌دهند.

Share