Share

از شرکت توتال تا گازپورم. شرکت ملی نفت ایران صلاحیت ۲۹ شرکت نفت و گاز در سراسر جهان را برای شرکت در مناقصه‌های اکتشاف و تولید نفت و گاز صادر کرد. در میان این شرکت‌ها نام شرکت «توتال» از فرانسه، «انی» از ایتالیا، «گازپروم» و «لوک‌اویل» از روسیه به چشم می‌خورد.

صنعت نفت و گاز ایران (عکس: آرشیو)

صنعت نفت و گاز ایران (عکس: آرشیو)

شرکت ملی نفت ایران سال گذشته پس از توافق‌ هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی اعلام کرده بود که قصد دارد صلاحیت برخی از شرکت‌های نفت و گاز خارجی را برای شرکت در پروژه‌های اکتشاف نفت و گاز در ایران بررسی کند. اکنون ۲۹ شرکت نفت و گاز واجد صلاحیت تشخیص داده شدند.

به جز چند شرکت چینی، باقی شرکت‌های واجد صلاحیت در زمان تحریم‌های اقتصادی علیه ایران از همکاری با شرکت ملی نفت ایران پرهیز می‌کردند.

بیشترین شرکت‌های دارای صلاحیت به ژاپن تعلق دارند: اینپکس، ‌ایتاچو، ‌ژاپکس، ‌میتسوبیشی و گروه میتسویی اجازه فعالیت در ایران را دریافت کرده‌اند.

در جایگاه دوم چهار شرکت اکتشاف نفت و گاز چینی می‌توانند در مناقصه‌های شرکت ملی نفت ایران حضور داشته باشند: شرکت‌های ساینوپک، ‌ سی ان پی سی، ‌CNPW و ‌CNOOC.

چینی‌ها در دولت محمود احمدی‌نژاد و در پرتو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران پروژه‌های نفتی ایران به ارزش ۴۰ میلیارد دلار را به عهده گرفتند اما در عمل نتوانستند از عهده تعهداتشان برآیند. با این‌حال دولت ایران بعد از برجام اعلام کرد که قدردان همکاری چینی‌ها در زمان تحریم‌هاست و به همین جهت به همکاری‌اش با آن‌ها در زمینه اکتشاف نفت و گاز ادامه می‌دهد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در نخستین اقداماتش بعد از برجام چینی‌ها را به این دلیل که نتوانسته بودند تعهداتشان را مطابق قرارداد با ایران اجرا کنند از بزرگ‌ترین پروژه فاز پارس جنوبی یعنی فاز ۱۱ کنار گذاشت. بعد از مدتی هم وزارت نفت ایران عذرشان را به دلیل تاخیر چند ساله در توسعه میدان مستقل گازی پارس شمالی خواست و قرارداد توسعه میدان‌های عظیم نفتی در آزادگان جنوبی را هم با آن‌ها لغو کرد.

روسیه با دو شرکت «لوک اویل» و «گازپروم» در پروزه‌های سودآور اکتشاف نفت و گاز ایران مشارکت می‌کند. شرکت‌های روسی توسعه میادین نفتی مناطق مرکزی ایران را به عهده خواهند گرفت و به این ترتیب از بیشترین سهم از قراردادهای اکتشاف نفت و گاز برخوردارند.

کره جنوبی هم با دو شرکت در مناقصات نفتی ایران حضور دارد: شرکت گاز کره و شرکت دوو اینترنشنال.

CEPSA اسپانیا، DNO نروژ، انی ایتالیا، ‌او‌ام وی اتریش، ‌ او ان جی سی هند، پرتامینا اندونزی، PTTEPتایلند، پتروناس مالزی، ‌ پی جی نیگ لهستان، ‌ وینتر سهل آلمان و مرسک دانمارک از دیگر شرکت‌هایی هستند که اجازه دارند در مناقصات نفتی ایران شرکت کنند.

شرکت‌های پرنکو و پلاس پترول، شل، ‌ توتال و شلمبرژه نیز در ایران مجوز حضور دارند.

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز گروه نفتی بریتیش پترولیوم (بی‌پی) در پروژه‌های توسعه میادین نفت و گاز ایران مشارکت نمی‌کند.

تاکنون تفاهمنامه‌های متعددی با شرکت‌های بین‌المللی برای توسعه میدان‌های نفت و گاز کشور به امضا رسیده اما قرار است به زودی نخستین مناقصه بین‌المللی صنعت نفت برای توسعه میدان نفتی آزادگان برگزار شود.

فهرست شرکت های واجد صلاحیت برای مشارکت در اکتشاف نفت و گاز ایران

کشور

نام شرکت

ردیف

اسپانیا

CEPSA

۱

چین

CNOOC International Limited

۲

چین

سی ان پی سی (CNPC)

۳

چین

CNPW

۴

چین

ساینوپک (Sinopec International (SIPC)

۵

نروژ

DNO

۶

ایتالیا

انی (Eni)

۷

روسیه

گازپروم(GASPROM)

۸

روسیه

لوک اویل (LUKOIL)

۹

ژاپن

اینپکس (INPEX CORPORATION)

۱۰

ژاپن

ایتاچو(ITOCHU)

۱۱

ژاپن

ژاپکس (Japan Petroleum Exploration)

۱۲

ژاپن

میتسوبیشی (Mitsubishi Corporation)

۱۳

ژاپن

گروه میتسویی(MITSUI)

۱۴

کره جنوبی

شرکت گاز کره جنوبی

(Korea Gas Corporation)

۱۵

کره جنوبی

دوو (POSCO DAEWOO)

۱۶

دانمارک

شرکت مرسک(Maersk)‌

۱۷

اتریش

او ام وی (OMV)

۱۸

هند

او ان جی سی (ONGC VIDESH LIMITED)

۱۹

انگلیسی- فرانسوی

پرنکو (PERENCO Holding)

۲۰

اندونزی

پرتامینا(PERTAMINA)

۲۱

مالزی

پتروناس (PETRONAS)

۲۲

لهستان

پی جی نیگ (PGNiG)

۲۳

آرژانتین ( چند ملیتی)

پلاس پترول (Plus Petrol)

۲۴

تایلند

PTTEP

۲۵

فرانسوی- آمریکایی

شلمبرژه (Schlumberger)

۲۶

انگلیسی- هلندی

رویال داچ شل (Shell)

۲۷

فرانسوی

توتال (TOTAL)

۲۸

آلمان

وینتر سهل (Wintershall)

۲۹

Share