Share

با به مرخصی آمدن گلرخ ابراهیمی ایرایی از بند زنان زندان اوین، آرش صادقی، همسر او در هفتادودومین روز به اعتصاب غذای خود در بند هشت این زندان پایان داد.

_93215806_167afa09-5f4f-4f8d-810b-deee47e186a5

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گلرخ ابراهیمی ایرایی سه‌شنبه ۱۴ دی با سپردن وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین به مرخصی آمد.

همسر او، آرش صادقی روز سه‌شنبه در هفتادودمین روز اعتصاب غذای خود به‌سر می‌برد که در پی مرخصی همسرش اعتصاب را شکست و با تزریق سرم تحت درمان قرار گرفت. امیر رئیسیان، وکیل آقای صادقی، ابراز امیدواری کرده است که او تا ساعاتی دیگر به بیمارستان منتقل شود.

آرش صادقی در سالن ۱۰ بند ۸ زندان اوین به‌سر می‌برد.

او در اعتراض به بازداشت و نقض مکرر قانون در پرونده خود و همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، از روز دوشنبه سوم آبان ماه سال جاری، دست به اعتصاب غذا زده بود.

روز گذشته، دوشنبه ۱۳ دی شماری از فعالان مدنی در مقابل زندان اوین تجمعی اعتراضی برپا کردند و خواهان آزادی آرش صادقی، گلرخ ایرایی و دیگر زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا شدند. در این تجمع ده‌ها نفر شرکت داشتند و در حالی که بر کف دست خود نوشته بودند «ما آرش و گلرخ هستیم» نسبت به ادامه حبس آن‌ها اعتراض کردند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای به مقام‌های قضایی و حکومتی جمهوری اسلامی هشدار داده که از بازیچه قرار دادن جان و زندگی آرش صادقی، فعال حقوق بشر زندانی در زندان اوین که در اعتصاب غذاست، دست بردارند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۹۳ از سوی قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به ۱۵سال و شش سال حبس محکوم شدند.

این احکام در دادگاه تجدید‌نظر تأیید شد که با حساب چهار سال حبس تعلیقی در پرونده قبلی آرش صادقی، حکم او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

به جز آرش صادقی شش زندانی دیگر همچنان در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند. نام این زندانیان و مدت اعتصابشان از این قرار است: علی شریعتی (۶۴ روز اعتصاب غذا)، سعید شیرزاد (۲۸ روز اعتصاب غذا)، حسن رستگاری مجد (بیش از یک ماه اعتصاب غذا)، نزار زکا  (۱۵ روز اعتصاب غذا)، محمدرضا نکونام، روحانی منتقد (۱۳ روز اعتصاب عذا)، و مهدی کوخیان (۱۳ روز اعتصاب غذا).

بیشتر بخوانید:

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی جان زندانیان در اعتصاب غذا را بازیچه قرار ندهد

تجمع مقابل زندان اوین برای آزادی آرش صادقی و دیگر زندانیان اعتصابی

Share