Share

سقوط بی‌سابقه لیر در برابر دلار ادامه دارد. تدابیر دولت اردوغان و تبدیل ذخایر ارزی برخی وزارتخانه‌ها به لیر و تسهیلات مالیاتی برای اشتغال‌آفرینی هم موثر نبود.

به گزارش خبرگزاری‌های قیمت یک دلار در سومین روز سال ۲۰۱۷ به نزدیکی ۳.۶۰ لیر رسید که یک رکورد جدید پس از خروج ترکیه از بحران اقتصادی دو دهه گذشته به حساب می‌آید.

کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که کاهش ارزش برابری لیر ادامه خواهد داشت و نرخ تورم در ترکیه روند صعودی در پیش خواهد گرفت.

نرخ تورم ترکیه در ماه گذشته میلادی – دسامبر- ۱.۵۳ درصد افزایش یافت و به ۸.۵۳ درصد رسید. پائول فاگه تحلیلگر مسائل اقتصادی به خبرگزاری رویترز گفته است که با توجه به کاهش ارزش لیر، پیش‌بینی می‌شود که ترکیه با یک نرخ تورم غیرمنتظره روبرو شود.

روند نزولی ارزش لیر ترکیه در برابر دلار و سایر ارزهای خارجی پس از کوتای ناموفق مخالفان دولت در جولای ۲۰۱۶ شدت گرفته است. حزب حاکم ترکیه پس از این اقدام بسیاری از مخالفان دولت را بازداشت و زندانی کرد.

حزب حاکم ترکیه فتح‌الله گولن رهبر اسلام‌گرای ترکیه که در امریکا اقامت دارد را به اقدام به کودتا و تلاش برای براندازی دولت این کشور متهم کرده است.

ترکیه در دو سال گذشته با بحران‌های داخلی متعددی روبرو بوده است. در آخرین عملیات تروریستی که همزمان با شب سال نو میلادی در استانبول صورت گرفت، دست‌کم ۳۹ تن کشته و ۶۹ نفر زخمی شدند.

بیشتر بخوانید: جدول عملیات تروریستی صورت گرفته در ترکیه در دو سال گذشته

دولت ترکیه از آغاز جنگ داخلی سوریه نقش پررنگی در درگیری‌ها داشته و از مخالفان بشار اسد حمایت کرده است. سیاست‌های داخلی و خارجی حزب عدالت و توسعه روند گفت‌وگوهای ترکیه با اتحادیه اروپا را نیز مختل کرده است.

با افزایش بحران‌های داخلی و عملیات تروریستی شمار گردشگران خارجی به عنوان یکی از منابع اصلی درآمد ارزی ترکیه به شدت کاهش یافته است.

تحلیل‌گران اقتصاد ترکیه از بازگشت دوباره این کشور به دوران رکود و بحران اقتصادی اظهار نگرانی کرده‌اند. حزب عدالت و توسعه در ابتدای دهه ۲۰۰۰ میلادی در شرایطی قدرت را به دست گرفت که اقتصاد ترکیه در ابتدای راه خروج از رکود اقتصادی قرار داشت.

بیشتر بخوانید:

تدابیر دولت ترکیه برای جلوگیری از سقوط ارزش لیر

 

Share