Share

ده‌ها مرد مسلح اسلامگرا با حمله به زندانی در فیلیپین بیش از ۱۵۰ نفر از زندانیان را فراری دادند. آن‌ها یک نگهبان بازداشتگاه را کشتند.

از زمان آغاز نبردهای جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو و گروه‌های منشعب آن علیه دولت‌های مانیل، ۱۲۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

از زمان آغاز نبردهای جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو و گروه‌های منشعب آن علیه دولت‌های مانیل، ۱۲۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پیتر بونگات، مدیر زندان به یک شبکه رادیویی فیلیپین گفته است مهاجمان پیش از سپیده‌دم چهارشنبه ۴ ژانویه / ۱۵ دی ابتدا برق زندان را قطع کردند و سپس با مأموران امنیتی زندان به‌مدت دو ساعت درگیر شدند.

این زندان در استان کوتاباتو و در شهر کیداواپان قرار دارد.

به‌گفته مدیر زندان مهاجمان احتمالاً مسلمانان جدایی‌طلب از جبهه آزادیبخش اسلامی مورو (Milf) بودند. این جبهه یک گروه انشعابی تندرو از جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو (MILF) است.

مهاجمان سلول‌هایی را خالی کردند که در آن‌ها شورشیان، از جمله چندین تن از رهبران شورشی زندانی بودند.

بنا به این گزارش، پلیس، ارتش و مقامات محلی به جست‌وجو و تعقیب زندانیان فراری رفتند و به‌گفته مدیر زندان موفق شدند دست‌کم چهار نفر از آن‌ها دستگیر کنند.

جبهه آزادیبخش مورو از دهه ۷۰ میلادی تاکنون علیه دولت‌های فیلیپین مبارزه می‌کند. این جبهه که ابتدا جدایی‌طلب بود بعد خواسته خود را کاهش داد و خواهان خودمختاری منطقه‌ای اقلیت مسلمان در میندانائو شد.

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین در ماه‌های گذشته تلاش‌هایی را آغاز کرد تا مذاکرات صلح با رهبری جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو (MILF) را به پیش ببرد. او می‌خواهد از طریق رهبری این گروه به توافق با تمامی گروه‌های مورو دست یابد.

گروه‌های مختلف مورو درگیری‌های داخلی نیز دارند و چند بار اختلاف‌های آن‌ها به درگیری مسلحانه و کشتار یکدیگر انجامیده است.

از زمان آغاز نبردهای جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو و گروه‌های منشعب آن علیه دولت‌های مانیل، ۱۲۰ هزار نفر کشته شده‌اند. جبهه آزادیبخش اسلامی مورو (Milf) مسئولیت چندین حمله به جزیره جنوبی میندانائو را برعهده گرفته است.

اکثریت فیلیپینی‌ها مسیحیان کاتولیک هستند. حدود ۱۰ میلیون مسلمان، ۱۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

Share