Share

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی یک بار دیگر به تأکید اعلام کرد که ایران تاکنون هیچ دعوت‌نامه‌ای از دولت عربستان برای حج سال آینده دریافت نکرده است. بهرام قاسمی تصمیم‌گیری درباره اعزام حجاج ایرانی را به آینده موکول کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه

خبرگزاری‌ها گزارش داده بودند که عربستان سعودی دعو‌تنامه‌ای برای اعزام حجاج، برای ۸۰ کشور جهان، از جمله ایران ارسال کرده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه اما یک بار دیگر این موضوع را در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تکذیب کرد:

«جمهوری اسلامی ایران تاکنون هیچ دعوتنامه‌ای برای حج سال آینده از طرف دولت عربستان دریافت نکرده است و تأکید می‌کنیم به طور طبیعی پس از دریافت دعوتنامه و در صورت مهیا بودن شرایط، موضوع توسط سازمان‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط بررسی و تصمیم‌گیری خواهد شد.»

مرگ شماری از زائران ایرانی در حادثه منا و حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد مراسم حج را تحت‌الشعاع قرار داده است. عربستان سعودی ایران را متهم کرده‌اند که از مراسم حج بهره‌برداری سیاسی می‌کند و با برگزاری برنامه‌هایی مانند «برائت از مشرکین» که یکی از ابتکارات محمد ری‌شهری و یادگار دوران آیت‌الله خمینی‌ست مخالفت کرده‌اند.

تنش‌های بین تهران و ریاض در ارتباط با رویدادهای یمن، سوریه، بحرین و عراق نیز بر مراسم حج سایه انداخته است.

Share