Share

وزیر امور خارجه ترکیه می‌گوید نقض آتش‌بس در سوریه مذاکرات صلحی را که قرار است به‌زودی انجام شود در معرض خطر قرار می‌دهد. او از ایران خواست تا با فشار بر شبه‌نظامیان شیعه مانع از نقض آتش‌بس توسط آن‌ها شود.

مولود چاووش‌اوغلو: نقض مکرر آتش‌بس توسط حزب‌الله لبنان، نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار آن صورت می‌گیرد.

مولود چاووش‌اوغلو: نقض مکرر آتش‌بس توسط حزب‌الله لبنان، نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار آن صورت می‌گیرد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه ۴ ژانویه / ۱۵ دی در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی از آتش‌بس برقرار شده در سوریه که به ابتکار روسیه و ترکیه از نیمه‌شب جمعه ٣٠ دسامبر ۲۰۱۶ / ۱۰ دی آغاز شده است سخن گفت و اعلام کرد که اگر نقض آتش‌بس توسط رژیم سوریه و شبه‌نظامیان شیعه طرفدارش پایان نگیرد روند مذاکرات صلح که باید در شهر «آستانه» قزاقستان برگزار شود تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت.

چاووش‌اوغلو گفت: «ما می‌دانیم که نقض مکرر آتش‌بس توسط حزب‌الله لبنان، نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار آن صورت می‌گیرد.»

او افزود: «ایران باید به تعهدات خود در حفظ آتش‌بس در سوریه عمل کند چون یکی از کشورهای ضامن پایبندی به آتش‌بس است و باید مؤثر بودن خود را نشان داده و به شبه‌نظامیان شیعه و نیروهای سوریه فشار وارد کند.»

روز گذشته، سه‌شنبه ۳ ژانویه / ۱۴ دی چندین گروه شورشی سوریه آماده‌سازی مذاکرات صلح در آستانه را به حالت تعلیق در آوردند. آن‌ها نسبت به آن‌چه نقض آتش‌بس از سوی رژیم سوریه عنوان می‌کنند، اعتراض داشتند.

۱۲ گروه از اعضای ارتش آزاد سوریه (FSA) روسیه و ترکیه را فراخوانده‌اند تا مانع از ادامه نقض آتش‌بس توسط حکومت سوریه شوند. آن‌ها گفته‌اند در غیر این صورت آتش‌بس فسخ می‌شود.

وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که مذاکرات آستانه در  روز ۲۳ ژانویه / ۴ بهمن برگزار خواهد شد.

به‌گفته چاووش‌اوغلو کارشناسان روسیه ۹ و ۱۰ ژانویه / ۲۰ و ۲۱ دی برای بررسی مذاکرات به ترکیه سفر خواهند کرد.

روز چهارشنبه گزارش‌هایی منتشر شد که بر اساس آن‌ها در منطقه وادی بردی، واقع در نزدیکی دمشق، درگیری‌هایی میان ارتش سوریه و شورشیان رخ داده است.

روسیه و سوریه گروه‌های شورشی را به نقض آتش‌بس متهم کرده‌اند.

Share