Share

یک منبع که نامش فاش نشده به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفته است:‌ «فتنه‌گران آماده بودند، روز ۲۵ بهمن جشن پیروزی در تهران برگزار کنند.»

 

خبرگزاری ایرنا از این منبع به عنوان «مقام آگاه» نام برده است.

 

این منبع افزوده: «آنچه فتنه‌گران در این روز به صحنه آوردند، عبارت بود از این‌که از چند نقطه شلوغ و پرتردد پایتخت سوء‌استفاده و برای ابراز وجود خود را بین جمعیت استتار کردند، اما از نظر مانور سیاسی هیچ ارزشی نداشت.»

 

مقامات جمهوری اسلامی ایران، معترضان و مخالفان حکومت را «فتنه‌گران» می‌نامند.

 

به گفته وی «اجرای پروژه کشته‌سازی، آتش‌زدن دست‌کم ۵۰ بانک و ١٠٠ اتوبوس بی‌آرتی» را از دیگر برنامه‌های مخالفان در روز ۲۵ بهمن ٨٩ اعلام کرده است.

 

این منبع گفته است:‌ «قبل از ۲۵ بهمن یک میلیون و ۳۰۰ هزار پیامک روی تلفن‌های هموطنان، از خارج کشور ارسال شد که پس از دست به دست شدن بین افراد، بر تعداد آن افزوده شد.»

 

راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ در ایران به درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت ایران و در پشتیبانی از جنبش مردم مصر و تونس برگزار شد.

 

به گفته منبع خبرگزاری ایرنا «بسیاری از سفارت‌خانه‌ها نیز آن روز (۲۵ بهمن) فعال شدند و قرار بود با تصور درگیری‌های گسترده، درب سفارت‌خانه‌ها به روی فتنه‌گران باز شود و به آنان پناه دهند و امدادرسانی کنند.»

 

در جریان تظاهرات ضددولتی ۲۵ بهمن، ایگناسیو پرز کمبرا، سرکنسول سفارت اسپانیا در تهران بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شد.

 

وی همچنین افزوده:‌ «دو نفر از عوامل بمب‌گذاری در حسینیه شهدای شیراز که فرار کرده بودند، در اغتشاشات ۲۵ بهمن در تهران دستگیر شدند.»

۲۴ فروردین ۱۳۸۷ در حسینیه شهدای شیراز انفجاری رخ داد که ١۴ نفر در آن کشته شدند. مقامات قضایی ایران «انجمن پادشاهی ایران» را عامل این بمب‌گذاری معرفی کردند. پیش‌تر نیز چند نفر به اتهام بمب‌گذاری در حسینیه شهدای شیراز، محاکمه و اعدام شده‌اند.

 

به گفته این منبع «قرار بود شب ۲۵ بهمن، صحنه‌های جنگ و گریز و جنگ تن به تن از ماهواره‌ها نشان داده شود، اما چون جمعیت با آنان همراه نشده بود، در یکی از فیلم‌هایی که از ماهواره پخش شد، ورودی مترو را نشان دادند که جمعیت بیرون می‌آمد و این جمعیت را به عنوان جمعیت راهپیمایی‌کننده، معرفی کردند.»

راهپیمایی ۲۵ بهمن، افزون بر تهران در چند شهر دیگر نیز برپا گردید اما در تهران با حمله نیروهای امنیتی منجر به کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری دو جوان معترض، زخمی شدن ده‌ها نفر و بازداشت بیش از هزار نفر گردید.

 

هفته گذشته نیز کمیته ویژه‌ای که به دستور علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران و به‌ منظور بررسی رویدادهای ۲۵بهمن‌ تشکیل شده بود، گزارش خود را به مجلس ارائه داد.

 

این کمیته در گزارش خود وقایع ۲۵ بهمن‌ماه را «کاملاً اسرائیلی، آمریکایی، انگلیسی و ضدانقلابی و خائنانه» ارزیابی کرد.

 

کمیته بررسی تظاهرات ‌۲۵ بهمن در گزارش خود نوشته است: «دعوت‌کنندگان و زمینه‌سازان و مشوقان ناامنی کشور در آن روز همچون میرحسین موسوی و کروبی و دیگران، خائن به ملت، ضدانقلاب و مستوجب تعقیب قضایی و برخورد قاطعانه می‌باشند.»

 

موسوی و کروبی پس از تظاهرات ۲۵ بهمن به‌طور کامل در حصر خانگی قرار گرفتند. با این حال مخالفان حکومت ایران به‌ تازگی اعلام کرده‌اند این دو رهبر مخالف دولت و همسرانشان بازداشت شده‌اند.

 

اما مقامات قضایی ایران بازداشت موسوی و کروبی را تأیید نکرده‌اند.

 

با این حال شورای هماهنگی راه سبز امید و تشکل‌های مخالف دولت اعلام کرده‌اند تا پیش از پایان سال جاری و در اعتراض به بازداشت موسوی و کروبی، تجمعات اعتراضی برپا می‌کنند.

 

 

 

Share