Share

با به دار آویخته شدن سه زندانی در زندان قزلحصار کرج، شمار اعدام‌شدگان در ایران در آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی به دست‌کم هشت نفر رسید. این سه نفر با اتهام ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر به دار آویخته شدند. دست‌کم پنج نفر هم در زندان کرج و زندان قزوین اعدام شده‌اند.

عکس: آرشیو

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش کرده است که سپیده‌دم روز ۱۵ دی ماه ۹۵، حکم اعدام سه زندانی به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر در زندان قزلحصار کرج اجرا شده است. این زندانیان از روز سه‌شنبه ۱۳ دی ماه برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

از قول یک منبع نزدیک به خانواده افراد اعدام شده در زندان قزلحصار، گفته شده است که به این افراد فرصت ملاقات با خانواده‌های‌شان داده شده اما به آن‌ها نگفته‌اند که قرار است اعدام شوند.

هرانا نام و هویت این افراد را منتشر کرده است.

دو نفر از اعدام‌شدگان در پرونده‌ای مشترک به اتهام «حمل و نگهداری هزار و ۱۰۰ کیلوگرم تریاک» و یک نفر دیگر به اتهام «حمل و نگهداری هشت یا ۱۰ کیلوگرم شیشه» به اعدام محکوم شده بودند.

گفته می‌شود زندانی دیگری هم همراه با این سه زندانی در حال انتقال برای اجرای حکم بوده که با هدف به تعویق افتادن اجرای حکم خود، دست به قتل زندانی دیگری زده است. او اکنون در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود و مسئولان زندان نیز او را تهدید کرده‌اند که به این شیوه مسبوق به سابقه تن نخواهند داد و به زودی با پایان دادرسی، حتی با پرداخت دیه از بیت‌المال او را اعدام خواهند کرد.

علاوه بر زندان قزلحصار، زندان‌های کرج و قزوین هم در روزهای گذشته شاهد برگزاری مراسم اعدام بودند.

گزارش شده است که دست‌کم چهار زندانی به اتهام انجام جرایم مربوط به مواد مخدر در ندامتگاه مرکزی کرج به دار آویخته شده‌اند. یک زندانی متهم به قتل هم در زندان قزوین، قصاص و اعدام شده است.

ایران پس از چین بیش‌ترین شمار اعدام‌ها را در میان کشورهای مختلف جهان به اجرا می‌گذارد و با توجه به فراوانی اعدام‌ها بر اساس جمعیت کشور، از این نظر در رتبه اول قرار دارد. شمار نزدیک به هزار اعدام در سال ۲۰۱۵ در ایران در طول ربع قرن گذشته بی‌سابقه بوده است.

بیش‌ترین اعدام‌ها در ایران در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر است. مجلس ایران به تازگی یک فوریت طرح مجازات جایگزین اعدام در مورد برخی مجرمان مواد مخدر را تصویب کرده است اما زمان رسیدگی به این طرح در مجلس هنوز مشخص نیست.

نمایندگان مجلس همچنین نامه‌ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه نوشته‌اند و از او خواسته‌اند تا اجرای حکم اعدام حدود پنج هزار زندانی محکوم به اعدام را که جرایم‌شان در ارتباط با مواد مخدر است، تا زمان بررسی این طرح متوقف کند.

در مقابل مسئولانی که به اجرا گذاشته شدن اعدام‌ها را برای مقابله با مواد مخدر بی‌فایده می‌دانند، شماری از مقام‌های حکومتی در پلیس و دستگاه قضایی همچنان بر مجازات اعدام برای برخی جرایم مرتبط با مواد مخدر اصرار دارند. از جمله:

Share