Share

براساس مطالعات جدیدی که در وین صورت گرفته، بحران اقتصادی در روسیه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۸ میلیارد یورو تمام شده است.

مؤسسه تحقیقات اقتصادی اتریش (Wifo) تنها چند روز پس از تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه تا ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۷، در پژوهش‌های تازه خود گفته است روابط تجاری اتحادیه اروپا و روسیه حتی بدون تحریم‌ها نیز به‌شدت در رنج است. دلیل این موضوع بیش از هر چیز چنین عنوان شده که اقتصاد روسیه با سقوط قیمت نفت شدیداً در حال تضعیف است و ارزش روبل، واحد پولی این کشور نیز به‌شدت در حال کاهش است.

بنابراین، واردات از خارج از کشور و معاملات با کشورهای دیگر تا حد زیادی گران‌تر شده است.

مؤسسه تحقیقات اقتصادی اتریش همچنین نشان داده است که تا چه اندازه آسیب‌های تحریم‌ها و ضدتحریم‌های روسیه گسترده بوده است. در این زمینه کاهش تولید اقتصادی در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا (بدون در نظر گرفتن کرواسی) ۱۷,۶ میلیارد یورو بوده که بر این اساس ۴۰۰ هزار شغل از دست رفته است.

مطالعات این مؤسسه که زیر نظر وزارت اقتصاد اتریش فعالیت می‌کند، نشان می‌دهند که بیشتر آسیب‌ها به وضعیت کلی اقتصادی روسیه بازمی‌گردد. در اتحادیه اروپا ۴۴ درصد سقوط صادرات به بازار روسیه ناشی از تحریم‌ها بوده است.

اگر سیاست اروپا تحریم روسیه هم نبود سقوط صادرات آن به حدود ۲۲ میلیارد یورو می‌رسید.

اتحادیه اروپا ابتدا به دلیل درگیری‌های نظامی در اوکراین «تحریم‌های نرمی» را علیه روسیه اعمال کرد و دارایی‌های برخی افراد مسدود و سفر آن‌ها به اروپا ممنوع شد. پس از سقوط هواپیمای مسافربری ایرمالزی با ۲۹۹ مسافر بر فراز شرق اوکراین، کشورهای غربی و دولت اوکراین، نیروهای جدایی‌خواه اوکراین را مسئول این سقوط  و مسکو را به دلیل حمایت از این نیروها، در این فاجعه مقصر دانستند. پس از این رویداد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه گسترش یافت.

از آن زمان امکانات مالیِ گروه‌های مالی و صنعتی روسیه محدود شد. همچنین صادرات مستقیم و ممنوعیت واردات از طرف اتحادیه اروپا در مورد محصولاتی با مقاصد نظامی و یا محصولات تخصصی برای حفاری نفت اعمال شد.

از آن سو روسیه نیز دست به ضدتحریم زد و محصولات غذایی و کشاورزی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دیگر اجازه ورود به روسیه را نیافتند.

پوتین در ماه نوامبر اعلام کرد که ممنوعیت واردات تا زمانی که ممکن است ادامه خواهد یافت.

بیشتر بخوانید:

اروپا تحریم روسیه را شش ماه تمدید کرد

Share