Share

در شهر ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه انفجاری اتفاق افتاده است. «سی ان ترک» گزارش داده که این انفجار در نزدیکی ساختمان یک دادگاه اتفاق افتاده است. یک خودرو در آن حوالی در آتش می سوزد.

انفجار بمب در سومین شهر بزرگ ترکیه، در حوالی ساختمان یک دادگاه

ظاهراً بمب را در خودرویی جاسازی کرده بودند.

خبرگزاری دوغان گزارش داده که دست‌کم ۱۱ نفر در این حادثه کشته شده‌اند. تعدادی از کشته‌شدگان مأموران پلیس بودند.

تعداد زیادی آمبولانس به محل انفجار اعزام شده‌ است.

در تصاویری که سی ان ان ترک پخش کرده، ستون دود مشاهده می‌شود.

این انفجار در نزدیکی در ورودی ساختمان یک دادگاه که محل آمد و شد وکیلان و قاضیان بوده است، اتفاق افتاده.

به گزارش رویترز در این انفجار دست‌کم دو نفر کشته و ۱۰ نفر مجروح شده‌اند.

حسن قره‌باغ، شهردار محله بایراکلی – محل حادثه – به شبکه تلویزیونی «ان تی وی» گفته است که یک مأمور پلیس هم در تیراندازی با مهاجمان کشته شده است.

خبرگزاری آنادلو گزارش داده که چند نفر در این عملیات تروریستی شرکت داشتند. در این گزارش آمده که مهاجمان یا پلیس درگیر شده‌اند.

یکی از رهگذران به شبکه تلویزیونی «ان تی وی» ماجرا را از دریچه چشم خود به این شکل شرح داده: پیش از آنکه خودروی بمب‌گذاری شده منفجر شود، مهاجمان با خودروی دیگری داشتند از پیچ خیابان عبور می‌کردند. بعد از وقوع انفجار، مأموران امنیتی اما به روی آن‌ها آتش گشودند.

به گزارش خبرگزاری آنادلو ظاهراً دو تن از مهاجمان به ضرب گلوله مأموران امنیتی کشته شده‌اند.

مهاجم سومی هم در این عملیات مشارکت داشته. او موفق شده از محل حادثه بگریزد. مأموران امنیتی ترکیه جست‌و جوی مهاجم سوم را آغاز کرده‌اند.

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه، بعد از استانبوا و آنکاراست. از تابستان ۲۰۱۵ که ترکیه صحنه بمب‌گذاری‌ها و عملیات انتحاری بوده است، ازمیر از چنین حوادثی در امان مانده بود.

۱ ژانویه در حمله به کلوب شبانه رینا در استانبول ۳۹ نفر به قتل رسیدند. داعش مسئولیت این کشتار را به عهده گرفت. عامل کشتار هنوز بازداشت نشده. مسئولان امنیتی ترکیه اما اعلام کرده‌اند که هویت او محرز شده است.

 حبس ابد برای دو افسر بلندپایه ارتش

انفجار ازمیر همزمان با نخستین محاکمه افسران ارتش ترکیه به اتهام مشارکت در کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ روی داد.

به گزارش خبرگزاری دوغان، دادگاه دو افسربلندپایه را به اتهام تلاش برای براندازی با توسل به خشونت و زیر پا گذاشتن قانون اساسی ترکیه به حبس ابد محکوم کرده است.

انفجار در حوالی ساختمان دادگاه، همزمان بیش و کم با اعلام این حکم  که نخستین حکم صادر شده درباره متهمان کودتای ترکبه است اتفاق افتاد.

دو افسر یاد شده در پایگاهی در ارزروم مستقر بودند. آن‌ها اتهاماتشان را نپذیرفتند و مشارکتشان را در کودتا انکار کردند.

از  ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ تاکنون در مجموع حدود ۴۱ هزار نفر در ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتا بازداشت شده‌اند.

تقویم عملیات تروریستی در ترکیه

۲۰ ژوئیه ۲۰۱۵ ۳۴ نفر از فعالان جوان کرد در نوار مرزی ترکیه با سوریه به قتل رسیدند. دولت رجب طیب اردوغان داعش را به عنوان مسئولان این ترور معرفی کرد.
۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ در گردهمایی به حمایت از کردهای ترکیه مقابل ایستگاه راه‌آهن آنکاراُ در یک حمله انتخاری ۱۰۳ نفر کشته و ۵۰۰ نفر مجروح شدند.
۱۲ ژانویه ۲۰۱۶ در یک حمله انتحاری در استانبول ۱۲ گردشگر آلمانی به قتل رسیدند. دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرد که داعش مسئول این حمله انتحاری بوده است.
۱۷ فوریه ۲۰۱۶ در اثر انفجار بمبی که در یک خودرو بر سر راه یک ستون نظامی کار گذاشته شده بود، ۲۸ سرباز ارتش ترکیه به قتل رسیدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.
۱۳ مارس ۲۰۱۶

 

دست کم ۳۴ نفر در اثر انفجار یک بمب در مرکز شهر آنکارا به قتل رسیدند و عده زیادی هم مجروح شدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این بمب‌گذاری را پذیرفت.
۱۹ مارس ۲۰۱۶ در یک مرکز خرید پرآمد و شد در مرکز شهر استانبول در یک حمله انتحاری چهار گردشگر، سه اسرائیلی و یک ایرانی به قتل رسیدند. مأموران امنیتی حدس می‌زنند که این حمله انتحاری کار داعش بوده است.
۷ و ۸ ژوئن ۲۰۱۶

 

در اثر بمب‌گذاری در مرکز شهر استانبول ۱۱ نفر و از جمله ۴ پلیس کشته شدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این بمب‌گذاری را به عهده گرفتند.
۲۸ ژوئن ۲۰۱۶ در سه حمله انتحاری پیاپی در فرودگاه آتاتورک استانبول ۴۷ نفر کشته و ۲۰۰ نفر مجروح شدند. دولت اردوغان می‌گوید داعش این حملات انتحاری را انجام داده است.
۱۸ ژوئیه ۲۰۱۶ در طی چند عملیات که پ ک ک در جنوب شرقی ترکیه انجام داد، ۱۴ نفر کشته و ۳۰۰ نفر مجروح شدند.
۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶ در یک حمله انتحاری در یک مجلس عروسی در غازیان تپه در جنوب شرقی ترکیه ۵۷ نفر از جمله ۳۴ کودک کشته شدند.
۲۶ اوت ۲۰۱۶ در حمله انتحاری یکی از اعضای پ ک ک مقابل مقر پلیس در شهر سیزر ترکیه، چندین افسر پلیس کشته شدند.
۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶ یک خودرو بمب‌گذاری شده مقابل دفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه منفجر شد و ۴۸ نفر مجروح شدند. دولت اردوغان پ ک ک را به عنوان عامل این حمله معرفی کرد.
۴ نوامبر ۲۰۱۶ مقابل مقر پلیس در دیاربکر ۹ نفر در اثر انفجار بمب به قتل رسیدند. دولت اردوغان پ ک ک را مسبب این بمب‌گذاری دانست اما داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت.
۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ در نزدیکی ورزشگاه بشیکتاش در استانبول، بعد یک بازی فوتبال در دو حمله انتحاری ۴۵ نفر که بیشترین آنها ماموران پلیس بودند به قتل رسبدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این حملات انتحاری را به عهده گرفتند.
۱ ژانویه ۲۰۱۷ در حمله به کلوب شبانه رینا در استانبول ۳۹ نفر به قتل رسیدند. داعش مسئولیت این کشتار را به عهده گرفت.
۵ ژانویه ۲۰۱۶ انفجار یک بمب و حمله مسلحانه در نزدیکی یک دادگاه در ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه که محل رفت و آمد قاضی‌ها و وکلا بود.  در این انفجار دست‌کم دو نفر کشته و ۱۰ نفر مجروح شده‌اند. از سه مهاجم مسلح، دو نفر کشته شد و یک نفر هم فرار کرد.
Share