Share

تجمعی که از صبح روز پنج‌شنبه ۱۶ دی در جاده کرمان-کوهپایه شکل گرفته بود و به بسته شدن این جاده انجامیده بود، به پایان رسیده است. مدیرکل امنیتی-انتظامی استان کرمان این تجمع را محصول سوءتفاهم دانسته و گفته است که این تجمع حل و فصل شده و جاده کرمان-کوهپایه باز است.

تجمع در جاده کرمان-کوهپایه

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده بود که گروهی از حاشیه‌نشین‌های شهرک سیدی کرمان، جاده کرمان-کوهپایه را مسدود کرده‌اند. انگیزه این تجمع اعتراضی، تخریب منازل‌شان این افراد به دست مأموران عنوان شده بود.

خلیل همایی راد اما گفته است که در چند ماه اخیر عده‌ای اقدام به ساخت چند آلونک کرده بودند که پس از طی فرایندهای قانونی، شهرداری این مورد را در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح و کمیسیون ماده ۱۰۰ دستور تخریب صادر کرد: «بنابراین حکم تخریب این آلونک‌ها اجرا شد که مردم تصور کردند قصد تخریب کل خانه‌های غیر مجاز آن منطقه وجود دارند و این سوءتفاهم باعث تجمع شد.»

در این تجمع اعتراضی، حاشیه‌نشین‌های شهرک سعیدی با آتش زدن لاستیک، جاده کرمان-‌کوهپایه را مسدود کرده بودند. همایی راد گفته است که نیروی انتظامی خویشتنداری به خرج داده و در نتیجه مشکلی ایجاد نشده است: «با توجه به این‌که تجمع و مسدود کردن جاده غیرقانونی بوده است، اما نیروی انتظامی با خویشتنداری با این افراد برخورد کرده و هیچ‌گونه مشکلی ایجاد نشده است و این موضوع با گفت‌و‌گو حل و فصل شده است.»

به گفته این مقام محلی در این مناطق مواردی از سرقت برق، گاز و آب مطرح است که پرونده آن‌ها در مراجع قضایی در حال بررسی‌ست.

مسائل و مشکلات مربوط به حاشیه‌نشینی در ایران پردامنه است و تخریب خانه‌های غیر مجاز حاشیه شهرها معمولاً درگیری مردم و نیروهای امنیتی و انتظامی را به دنبال دارد.


در همین زمینه:

چابهار و حاشیه‌نشینی؛ تخریب خانه‌های مردم در روستای مراد آباد کمب


مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان اما گفته است که باید از ساخت و ساز غیر‌مجاز جلوگیری شود: «دولت دیگر به هیچ‌ وجه اجازه ساخت و ساز غیر‌مجاز را نخواهد داد. ضمن اینکه مردم نیز باید همکاری کنند تا دیگر ساخت و ساز جدیدی صورت نگیرد.»

خلیل همایی راد همچنین خواستار بررسی و حل و فصل مسأله سایر ساختمان‌هایی شده که به شکل غیر‌قانونی احداث شده‌اند. او گفته است: «مصرف انرژی افرادی که در این خانه‌ها زندگی می‌کنند غیرقانونی‌ست و چون هزینه‌ای از این بابت پرداخت نمی‌کنند، مصرف انرژی آن‌ها معمولاً بسیار بالاست. آن‌چه که دولت مصرانه روی آن پافشاری می‌کند، این است که هیچ‌گونه اجازه ساخت و ساز مجدد را نمی‌دهد و طبق قانون با هر گونه تصرف زمین و تغییر کاربری برخورد خواهد کرد.»


لینک مرتبط:

تخریب آلونک‌های حاشیه‌نشینان کرمان با حکم دادستان‌انقلاب کرمان

Share