Share

شورای هماهنگی راه سبز امید، خواهان دخالت سازمان ملل برای آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان در ایران شده است.

 

به گزارش تارنمای «راه سبز امید»، این شورا طی نامه‌ای به بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل نوشته است: «شورای هماهنگی راه سبز امید از سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری آن درخواست می‌کند که در چهارچوب منشور این سازمان و اسناد بین‌المللی حقوق بشر، کلیه اقدامات مقتضی را انجام دهند تا نقض آشکار حقوق شهروندی این چهره‌های ملی متوقف و فوراْ آزاد شوند.»

 

مقامات قضایی ایران «بازداشت» میرحسین موسوی و مهدی کروبی را تأیید نکرده‌اند اما خانواده و فرزندان موسوی و کروبی می‌گویند همه شواهد نشان از بازداشت آن‌ها دارد.

 

شورای هماهنگی راه سبز امید افزوده: «پس از فراخوان راهپیمایی ۲۵ بهمن در حمایت از قیام مردم تونس و مصر از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کلیه طرق ارتباطی این دو رهبر جنبش سبز مسدود شد.»

 

رهبران مخالفان یک روز پس از تظاهرات ضددولتی ۲۵ بهمن به‌طور کامل در حصر خانگی قرار گرفتند.

 

در ادامه نامه این شورا آمده است: «دولت با نقض کلیه حقوق شهروندی ارتباط این دو کاندیدای ریاست‌جمهوری ۲۰۰۹ و همسران آن‌ها زهرا رهنورد و فاطمه کروبی را با جهان خارج قطع کرده، از ملاقات فرزندانشان با ایشان ممانعت به عمل آورده و عملاً آن‌ها را زندانی کرده است.»

 

شورای هماهنگی راه سبز امید نوشته است: «اعضای خانواده این شخصیت‌های برجسته ملی و افکار عمومی هیچ اطلاعی از محل نگهداری، سلامتی و حتی شرایط تغذیه آن‌ها ندارند. در حالی‌که این افراد در هیچ دادگاه قانونی تاکنون محاکمه و محکوم نشده‌اند.»

 

شورای هماهنگی راه سبز امید که جمعی از مشاوران موسوی و کروبی و فعالان سیاسی عضو آن هستند، پس از بازداشت این دو رهبر مخالف دولت، هدایت جنبش مخالفان را بر عهده دارد.

 

هفته گذشته نیز فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که در مورد «ناپدید شدن» موسوی و کروبی به سازمان ملل شکایت خواهند برد.

 

سه‌شنبه ١٠ اسفند نیز جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی طی نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل خواهان استفاده وی از «اهرم‌های بین‌المللی» برای پایان دادن به حبس میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالفان در ایران شدند.

امضاکنندگان این نامه خطاب به بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل نوشته بودند: «سرکوب رهبران منتقد حکومت و تلاش برای حذف آن‌ها بدون رعایت حداقل موازین قانونی سبب شده تا ما نگرانی عمیق خود را نسبت به وضع امنیت و سلامت آن‌ها اعلام کنیم.»

 

داریوش آشوری، عبدالعلی بازرگان، احمد صدری، محسن کدیور، علی‌اکبر موسوی خوئینی‌ها، فرخ نگهدار و حسن یوسفی اشکوری از جمله کسانی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند.

 

 

Share