Share

پزشکی قانونی استان مازندران اعلام کرده است که به دنبال وقوع حوادث رانندگی در جاده‌های این استان، در طول ۹ ماه ۵۱۰ نفر کشته شده‌اند. این در حالی‌ست که در طول سه ماه اول امسال، ۱۴۴ نفر در این جاده‌ها جان باخته بودند.

تصادف‌های جاده‌ای هر سال جان شمار زیادی از مسافران را می‌گیرد

علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران با اعلام این آمار گفته است که شمار کشته‌شدگان در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل ۱۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. با وجود این کاهش، رقم مرگ و میر در جاده‌های مازندران بالاست.

از اول فروردین تا اول دی ماه سال ۹۴، ۵۷۹ نفر در تصادفات رانندگی این جاده‌ها کشته شده بودند.

سوانح رانندگی پس از بیماری‌های قلبی و سرطان، سومین عامل مرگ‌ومیر در ایران هستند.

به گفته علی عباشی، از مجموع تلفات حوادث رانندگی ۹ ماهه امسال استان، ۴۰۰ نفر مرد و ۱۱۰نفر زن هستند: «بیش‌ترین تلفات حوادث رانندگی با ۳۳۵ مورد در جاده‌های برون شهری و پس از آن با ۱۵۰ مورد در تصادف‌های درون شهری و ۲۵ مورد در جاده‌های روستایی گزارش شده است.»

در آمار ارائه شده شمار تصادفات به تفکیک شهرهای استان نیز ارائه شده است که بر اساس آن، ساری و میاندرود با ۸۳ مورد، بابل با ۶۸ مورد و آمل با ۵۸ مورد به ترتیب بیش‌ترین و فریدون‌کنار و عباس‌آباد هر کدام با ۱۰ و گلوگاه با ۹ مورد کمترین موارد مرگ ناشی از تصادفات رانندگی را به ثبت رسانده‌اند.

عباسی گفته است که در آذر ماه امسال ۵۷ نفر، شامل ۴۰ مرد و ۱۷ زن، جان خود را در تصادف‌های رانندگی از دست داده‌اند. البته این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد کاهش یافته است.

جاده‌های مازندران به دلیل همجواری این استان با دریای خزر به‌خصوص در ایام تعطیل پر‌تردد است و حوادث رانندگی در آن به امری روزمره و عادی تبدیل شده است.

اواخر آبان ماه امسال اما روزنامه شهروند گزارشی منتشر کرد که در آن منشأ برخی تصادف‌ها در جاده چالوس، ریختن عمدی گازوییل در برخی پیچ‌های این جاده عنوان شده بود.

در بخشی از این گزارش آمده بود:

جریان ریختن گازوییل در جاده چالوس سابقه‌ای طولانی‌تر از این حرف‌ها دارد. سال‌های قبل، در دهه ٨٠ بارها جاده شاهد تصادفاتی بود که دلیل آن‌ها لیزخوردگی خودرو بر اثر لغزندگی جاده گزارش شد. گزارش‌هایی که حاکی از لیزخوردگی‌های عجیب و غیرقابل کنترل در پیچ‌های منتهی به چالوس بود؛ در نهایت پلیس و سازمان راه را بر آن داشت تا به این موضوع رسیدگی کنند. نوک پیکان برخی از این اتهامات گریبان جرثقیل‌های حمل خودرو و وانت‌های خودروبر را گرفت که با ریختن گازوییل در جاده عامل ایجاد تصادف می‌شدند تا از این طریق چرخه کاری‌شان مختل نشود و همچنان خودرو‌هایی باشند که به دلیل خرابی و تصادف بخواهند آن را جابه‌جا کنند. برخی هم می‌گفتند باک گازوییل خودروهای سنگین درست بسته نشده و چون باک‌شان پر است، گازوییل سرریز می‌کند. در این میان شکایت‌ها راهش را از پلیس و اداره راه به جرثقیل‌های حمل خودرو رساند و پلیس به اعلام تذکرهایی شفاهی در آن سال‌ها اکتفا کرد.»

به گفته تقی مهری، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن در سال ۹۴ بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند:

مرگ ۱۶ هزار و ۵۰۰ ایرانی در سال ۹۴ بر اثر تصادف

Share