Share

روز دوشنبه ۹ ژانویه / ۲۰ دی نیروهای ویژه عراقی با حمله به افراد گروه «دولت اسلامی» (داعش) در یک محله موصل پیشروی کردند.

نبرد برای آزادسازی موصل از ۱۷ اکتبر سال گذشته میلادی آغاز شد.

نبرد برای آزادسازی موصل از ۱۷ اکتبر سال گذشته میلادی آغاز شد.

به‌گزارش رویترز، صلاح نعمان، سخنگوی نیروهای ویژه ضدتروریستی عراق (CTS) گفت این نیروها توانستند محله بلدیات را تحت کنترل خود در آورند و محله همسایه آن را تحت محاصره قرار دهند.

سامی عسکری، یکی از ژنرال‌های نیروهای ویژه ضدتروریستی عراق به رویترز گفت امشب (دوشنبه) محل سوقر نیز به کنترل نیروهای عراقی در خواهد آمد.

او گفت: «این بخش بسیار مهم است چرا که منطقه دانشگاهی و مرکزی شهر محسوب می‌شود. اگر این منطقه سقوط کند ما کنترل باغ‌ها، کاخ ریاست جمهوری و کرانه شرق دجله را در دست خواهیم گرفت.»

به‌گفته منابع نظامی عراق، داعش از آزمایشگاه‌های دانشگاه موصل واقع در شمال شرق این شهر برای تولید سلاح‌های بیولوژیکی و مواد شیمیایی استفاده می‌کند.

نیروهای ویژه ضدتروریستی عراق روز گذشته، یکشنبه ۸ ژانویه / ۱۹ دی برای نخستین بار پس از آغاز حملات جدید به موصل توانستند به شرق دجله برسند.

رود دجله با گذر از شمال به جنوبِ موصل، این شهر را به دو بخش تقسیم می‌کند. نیروهای ویژه ضدتروریستی عراق از شرق دجله پیشروی می‌کنند، مناطق غربی هنوز تحت کنترل داعش است.

نبرد برای آزادسازی موصل از دست داعش که در آن ۱۰۰ هزار نفر از سربازان عراقی، نیروهای کرد و شبه‌نظامیان شیعه شرکت دارند از ۱۷ اکتبر آغاز شد. این شهر از ژوئن ۲۰۱۴ در کنترل داعش است.

واحدهای ویژه، یک چهارم موصل را بازپس گرفته‌اند اما پیشروی آن‌ها کُند و دشوار بود. به همین منظور در آغاز ماه دسامبر در عملیات بازبینی‌هایی شد.

تا این‌که نیروهای عراقی ۲۹ دسامبر / ۹ دی حملات تازه خود را برای بازپس‌گیری موصل از سر گرفتند.

Share