Share

ساعت حدود یک بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۱ دی، تابوت حامل جسد هاشمی رفسنجانی به مقبره خمینی رسید و ساعتی بعد تدفین او به پایان رسید. استانداری تهران تخمین زده که دو و نیم میلیون نفر  در این مراسم شرکت د اشتند .

بر اساس برخی از گزارش‌ها، در خیابان‌های تهران میان برخی از معترضان و نیروهای لباس شخصی درگیری‌هایی پیش آمد. بر اساس عکس‌های منتشر شده، حضور نیروهای ضد شورش وسیع بوده است و برخی دستگیر شده‌اند. تصاویر گرفته شده از پل کالج نیز نشان از درگیرهای پراکنده مأموران انتظامی – امنیتی با تظاهرکنندگان دارد.

از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح به ‌وقت تهران، مراسم تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی از مقابل دانشگاه تهران آغاز شد. رهبر جمهوری اسلامی بر سر جنازه میت نماز خواند.

پیش از آغاز مراسم جمعیت زیادی در مناطق نزدیک به میدان انقلاب تجمع کردند و مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران مسدود و تردد اتومبیل‌ها ممنوع شد. مردم شعارهایی هم در دفاع از محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران سر داده‌اند. آن‌ها می‌گفتند: «حمایت از خاتمی وصیت هاشمی‌ست» و «سلام بر خاتمی درود بر هاشمی».

روسای سه قوه و چهره‌های سیاسی و نظامی ایران در این مراسم حضور داشتند. نمایشی از وحدت یا تلاش برای مصادره هاشمی رفسنجانی به عنوان یک چهره سیاسی؟

گزارشی از واکنش‌ها و دیدگاه‌ها در حاشیه برگزاری تشییع جنازه هاشمی رفسنجانی:

 • امامی کاشانی بدحال شد

خبرگزاری فارس گزارش داده که حال امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران در مراسم تشییع و تدفین هاشمی رفسنجانی بد شده است. او پس از رسیدگی نیروهای امدادی بهبود یافته است.

فاطمه هاشمی در لحظه به خاک سپاری پیکر پدر بیهوش شد. حال محمد هاشمی و حسن صانعی هم بد شده است. نخست گفته شد که حال حسن خمینی هم بد شده است اما این خبر تکذیب شد.

 • دستگیری برخی از معترضان

با وجود دعوت حامیان حکومت برای حضور نیروهای «حزب اللهی» در مراسم تشییع و جلوگیری از اینکه معترضان زیر تابوث هاشمی را بگیرند، شعارهای سیاسی در حمایت از رهبران حنبش سبز و خاتم و همچنین در انتقاد به عملکرد صدا و سیما داده شده است.

 

در برخی از خیابان‌ها شهروندان شاهد دستگیری معترضان بوده‌اند. کاربان شبکه‌های مجازی گزاشر داده‌اند که بسیجی‌های موتوسوار با شعار «حیدر حیدر» ایجاد رعب و وحشت می‌کردند.

 

 • پاسخ مردم به شعارهای بلندگو:

  • حذف بخشی از نماز میت به انتخاب خامنه‌ای:

علی خامنه‌ای عبارت «و انا لا نعلم منه الا خیرا» به معنای «ما جز خوبی از او چیزی نمی‌دانیم» را که بخشی از نماز میت است برای هاشمی رفسنجانی       نخواند.

سال ۱۳۶۸ محمدرضا گلپایگانی مرجع تقلید شیعه بخش دیگری از این نماز را درباره روح الله خمینی حذف کرد: «وَإنْ کَانَ مُسِیئاً فَتَجَاوَزْ عَنْه وَاغْفِرْ لَهُ»(اگر گناهکار است از او درگذر و او را بیامرز).

   • انتقاد علی مطهری از صدا و سیمای جمهوری اسلامی:

   • برخی چهره‌های آشنا:

   • قطع صدای محیطی از شبکه خبر:

در گزارش زنده شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی، صدای محیطی قطع شده. فقط صدای مارش عزا.

   • شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی در شبکه خبر:

در گزارش زنده تلویزیون حکومتی ایران (شبکه خبر) از مراسم تشییع اکبر هاشمی رفسنجانی، برای لحظاتی صدای شعارهای حمایت از محمد خاتمی و میرحسین موسوی شنیده شد. به دنبال این اتفاق صدای محیطی قطع شد و تصاویری همراه با «مارش عزا» پخش شد.

   • در مقبره خمینی:

تلویزیون جمهوری اسلامی و رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که عده‌ای از مردم در مقبره خمینی گرد آمده‌اند. تشیع جنازه هاشمی رفسنجانی تا خیابان حافظ ادامه دارد و سپس به مقبره خمینی منتقل می‌شود. یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌نویسد:

   • از شبکه‌های اجتماعی:

در حالی که تلویزیون جمهوری اسلامی با لحنی شعاری و تبلیغی درباره مراسم تشیع جنازه هاشمی به طور زنده گزارش می‌دهد، مردم در شبکه‌های اجتماعی روایت متفاوتی را از این رویداد به دست می‌دهند.

   • مهدی هاشمی: از اوین تا پشت سر «رهبر»

فیلمی از اقامه نماز رهبر جمهوری اسلامی بر جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر شده. در این فیلم مهدی هاشمی پشت سر «رهبر» ایستاده است. او را از زندان اوین بر سر جنازه پدرش در بیمارستان تجریش تهران آوردند. آیا او را بعد از تشیع جنازه هاشمی رفسنجانی به زندان اوین برمی‌گردانند؟

   • ورود روحانی:

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در مراسم تشیع جنازه مهم‌ترین حامی خود.

   • فرزندان رفسنجانی:

محسن و فائزه هاشمی فرزندان رفسنجانی به دانشگاه تهران وارد شدند. مردم شعارهایی در حمایت از خاتمی و میرحسین موسوی سر دادند.

   • منع خاتمی از حضور:

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، از حضور در این مراسم منع شده است.

   • اختلال در تلفن های همراه

با افزایش جمعیت، خطوط تلفن‌های همراه در محدوده انقلاب دچار اختلال شد.

   • انتقاد معاون فرهنگی ارشاد از صدا و سیما

عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی در انتقاد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نوشته است: «تلویزیون پیاپی تصویر هاشمی رفسنجانی را نشان می‌دهد، دختر نه ساله ام می‌گوید من تا حالا این آقا را در تلویزیون ندیده‌ام، از پاسخ درمی‌مانم.»

 • نامگذاری خیابانی به نام هاشمی رفسنجانی

رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران از بررسی نامگذاری خیابانی به نام «آیت الله هاشمی رفسنجانی» خبر داد.  هنوز در این زمینه تصمیمی گرفته نشده اما مجتبی شاکری گفته: «قطعا در اولین جلسه شورا نامگذاری معبری به نام ایشان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

Share