Share

رؤسای چند نهاد اطلاعاتی در ایالات متحده آمریکا هفته گذشته به دونالد ترامپ اطلاع داده‌اند که ظاهراً روسیه اطلاعاتی از زندگی شخصی او در دست دارد و ممکن است بعدها این اطلاعات را برای زیر فشار گذاشتن او به کار گیرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا

رسانه‌های مهم آمریکا این خبر را به طور گسترده‌ای بازتاب داده‌اند. نیورک تایمز می‌نویسد که ظاهراً یک مأمور بازنشسته سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا گزارشی تهیه کرده از اطلاعاتی که روسیه درباره زندگی شخصی ترامپ گرد آورده. نهادهای اطلاعاتی آمریکا که واهمه داشتند این اطلاعات رسانه‌ای بشود، گزارشی از این موضوع به رئیس جمهوری منتخب آمریکا ارائه داده‌اند.

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گزارش داده که ظاهراً در حال حاضر پلیس فدرال آمریکا صحت گزارش یاد شده را بررسی می‌کند. به گزارش «سی ان ان» روسیه اطلاعاتی درباره حساب‌های بانکی دونالد ترامپ به دست آورده است. «سی ان ان» همچنین ادعا کرده که ظاهراً تیم انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه تماس‌هایی داشته است.

دونالد ترامپ شامگاه گذشته با توئیتی از این گزارش‌ها به تندی انتقاد کرد و آن‌ها را «خبرهای جعلی» و یک «تسویه حساب کامل سیاسی» خواند.

نیویورک تایمز می‌نویسد در گزارش دو صفحه‌ای نهادهای اطلاعاتی آمریکا آمده است که اتهاماتی متوجه دونالد ترامپ در ارتباط با زنان تن‌فروش مسکو در سال ۲۰۱۳ شده است.  علاوه بر این ظاهراً روسیه تلاش کرده چشم‌اندازی از معاملات پرسود در برابر رئیس جمهوری منتخب آمریکا قرار دهد با این قصد که رابطه با او را تحکیم کند اما ترامپ این پیشنهادها را نپذیرفته است.

به گزارش نیویورک تایمز، پلیس فدرال آمریکا با بررسی جوانب این موضوع به این نتیجه رسیده که روسیه می‌تواند با در دست داشتن اطلاعات یاد شده رئیس جمهوری منتخب آمریکا را تحت فشار قرار دهد.

ترامپ ظهر چهارشنبه (به وقت محلی) ۱۱ ژانویه در یک نشست خبری شرکت می‌کند. از نوامبر ۲۰۱۶ تاکنون این نخستین نشست خبری رئیس جمهوری منتخب آمریکاست. او وعده داده که در این نشست درباره شائبه دخالت سایبری روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توضیح دهد.

Share