Share

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نخستین فروند از ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس را در تولوز در فرانسه تحویل گرفت. این هواپیما پنجشنبه ۲۳ دی وارد فرودگاه مهرآباد تهران می‌شود.

ایرباس A321 ایران‌ایر. این تصویر در سایت ایران‌ایر منتشر شده با این توضیح: اولین هواپیمای ایرباس نونوار ایران‌ایر

شرکت هواپیماسازی ایرباس ۲ دی اعلام کرده بود که قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به ایران نهایی شده و از آغاز سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشته می‌شود.

شرکت هواپیماسازی ایرباس ۱۰۰ فروند هواپیمای خریداری شده از سوی ایران را به شرح زیر به شرکت ایران ایر در تهران تحویل می‌دهد:

۴۶ فروند هواپیمای مسافربری مدل A320

۳۸ فروند هواپیمای مسافربری مدل A330

۱۶ فروند هواپیمای مسافربری A350 XWB

فابریس برژیر، مدیر عامل شرکت ایرباس، در یک نشست خبری که چهارشنبه ۱۱ ژانویه برگزار شد گفت از ١٠٠ هواپیمایی که ایران خریده ٩٨ فروند سفارش جدید و ٢ فروند هواپبماهایی‌ست که یک شرکت هواپیمایی دیگر خریده، اما سفارش‌اش را پس گرفته بود. هاپیمای یاد شده مدل A321  است و یکی از دو هواپیمایی‌ست که سفارش‌شان پس گرفته شده بود.

شرکت ایران‌ایر اعلام کرده که هواپیمای تازه را در خطوط داخلی به کار می‌گیرد.

ناوگان هوایی ایران شامل ۱۴۰ فروند هواپیمای مسافربری‌ است با میانگین عمر ۲۰ سال. یک ناوگان فرسوده و پرخطر.

این نخستین بار بعد از انقلاب بهمن ۵۷ است که ایران صاحب هواپیمای مسافربری نونوار می‌شود.

شرکت هواپیماسازی ایراباس در سال ۲۰۱۶ در مجموع ۶۸۸ فروند هواپیما به فروش رسانده. ایرباس پیش‌بینی کرده بود که در سال گذشته حداکثر ۶۷۰ هواپیما بفروشد. در سال ۲۰۱۵ ایرباس فقط ۶۳۵ هواپیما فروخته بود. بخشی از این موفقیت را ایرباس مدیون معامله با ایران است. با این‌حال همچنان شرکت هواپیماسازی بوئینگ با فروش ۷۴۸ هواپیما در سال گذشته، در عرصه تولید و عرضه هواپیماهای مسافربری در جهان پیشتاز است.

شرکت هواپیمایی ایرباس اما در بازاریابی موفق‌تر عمل کرده. ایرباس در سال ۲۰۱۶، ۷۳۱ قرارداد فروش هواپیما منعقد کرده و به این ترتیب با ۶۳ قرارداد فروش بیشتر در بازاریابی از شرکت آمریکایی بوپینگ پیشی گرفته است.

فابریس برژیر، مدیر عامل شرکت ایرباس در نشست خبری‌اش اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال ۲۰۱۹ ایرباس در فروش هواپیما هم از بوئینگ جلو بیفتد.

حجم معامله ایرباس با ایران ۱۹ میلیارد دلار است.

وزارت خرانه‌داری آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۶ مجوز فروش ۱۰۰ هواپیمای ایرباس را به ایران صادر کرد.

بیشتر بخوانید:

فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری ایرباس به ایران نهایی شد

Share