Share

فیلم «زیر سایه»، ساخته بابک انوری در دو رشته «بهترین فیلم بریتانیایی» و «بهترین فیلم اول یک کارگردان» نامزد دریافت جایزه آکادمی فیلم بریتانیا (بفتا) شد.

بابک انوری، فیلمساز

«زیر سایه» که به زبان فارسی‌ست، به عنوان نماینده بریتانیا برای بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان به آکادمی اسکار معرفی شده بود اما به اسکار راه پیدا نکرد.

«زیر سایه» که نخستین ساخته بابک انوری‌ست، درباره پیامدهای جنگ ایران و عراق در زندگی عاطفی و خانوادگی یک خانواده متوسط تهرانی با یک پیشینه سیاسی در سال‌های نخست انقلاب ایران است.

بابک انوری «زیر سایه» را از روی فیلمنامه‌ای که خودش بر اساس خاطرات دوران کودکی‌اش از جنگ و موشک‌باران محله‌های تهران نوشته کارگردانی کرده است. در این فیلم نرگس رشیدی، آوین منشادی و بابی نادری بازی می‌کنند و تهیه‌کنندگی آن را شرکت فیلمسازی «ویگ‌وام فیلم» به عهده داشته.

این فیلم در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درآمده و در بریتانیا و آمریکا هم اکران شده است.

بیشتر بخوانید:

فیلم ایرانی درباره موشک‌باران تهران: نماینده بریتانیا در اسکار

فیلم «لالا لند» به کارگردانی دیمین شزل در ۱۱ رشته جایزه آکادمی فیلم بریتانیا نامزد شد و به این ترتیب در صدر فیلم های بفتا قرار گرفت. این فیلم با بازی رایان گاسلینگ و اِما استون ادای احترامی به عصر طلایی موزیکال‌های آمریکایی است.

این فیلم نه تنها نامزد بهترین فیلم بفتاست، بلکه رایان گاسلینگ و اِما استون هم نامزد بهترین بازیگر مرد و زن این جایزه معتبر سینمایی شده‌اند. دیمین شزل نیز نامزد بهترین کارگردانی جایزه بفتا در سال ۲۰۱۷ است.

«لالا لند» پیش از این موفق شد با جوایز بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه (دیمین شزل)، بهترین فیلم موزیکال، بهترین بازیگر زن موزیکال (اما استون)، بهترین بازیگر مرد موزیکال (رایان گاسلینگ)، بهترین موسیقی و بهترین ترانه، بیشترین جوایز گلدن گلوب را از آن خود کند و رکورد جدیدی از خود به جای بگذارد.

بیشتر بخوانید:

«لالا لند» جوایز گلدن گلوب را درو کرد

«من دانیل بلیک» ساخته کن لوچ هم یکی دیگر از فیلم‌های خوش‌اقبال بفتاست. این فیلم در ۵ رشته نامزد دریافت جایزه آکادمی فیلم بریتانیا شده است.

«من دانیل بلیک» که پیش از این نخل طلای شصت و نهمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۶ را هم به دست آورده بود تلاش می‌کند موقعیت دشوار اشخاص فقیر اما آبرومند در جامعه‌ای را نشان دهد که از تفاهم با فرودستان بی‌نصیب مانده و «دولت رفاه» را با دیوانسالاری طراحی‌شده‌ای، روز به روز، بیش از قبل زمینگیر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

«من، دانیل بلیک»: تلاش برای حفظ کرامت انسانی

برندگان جایزه آکادمی فیلم بریتانیا ۱۲ فوریه ۲۰۱۷ مشخص می‌شوند.

در همین زمینه:

تهران، زیر سایه اجنه‌ باحجاب

 

 

Share