Share

مرتضی میرباقری، معاون سیمای سازمان صداوسیما درباره دلیل عدم پخش تصاویر و دیدگاه‌های محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی، دو رئیس‌جمهوری پیشین ایران گفت اگر کسی در چارچوب نظام حرف بزند مجاز است.

محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی از جمله مسئولانی هستند که صداوسیما تصاویر و سخنان آن‌ها را سانسور کرده است.

محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی از جمله مسئولانی هستند که صداوسیما تصاویر و سخنان آن‌ها را سانسور کرده است.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، مرتضی میرباقری روز پنج‌شنبه ۲۳ دی در پیوند با تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی و اعتراضات گروهی از مردم حاضر در این مراسم به عملکرد صداوسیما گفت با استقبالی که از این مراسم شد صداوسیما از مجموعه مواضع هاشمی رفسنجانی در آرشیو خود استفاده می‌کند.

میرباقری افزود: «بیش از ۹۰ درصد این آرشیو ظرفیتی است که در آن‌ها کاملاً مواضع ایشان با مواضع اساسی و کلان کشور همخوانی دارد و از آن بیش از پیش استفاده می‌کنیم.» او اما ۱۰ درصد باقی را مسکوت گذاشت.

رادیو و تلویزیون حکومتی ایران در سال‌های اخیر از اکبر هاشمی رفسنجانی کمتر برنامه پخش می‌کرد.

به‌گفته مرتضی میرباقری، با انتشار سخنان مسئولان حکومتی که مواضع‌شان «با مصالح عمومی کشور تطبیق نداشته باشد؛ گرفتاری به وجود می‌آید.»

او تأکید کرد که «اگر کسانی که مسئولیت دارند و وزیر و وکیل‌اند؛ همچنان مسیرشان به‌گونه‌ای باشد که خطوط قرمز و مصالح اصلی نظام را رعایت کنند و دشمن از آن‌ها سوءاستفاده نکند، تریبون‌های ملی همچنان در اختیارشان است.»

یکی دیگر از مسئولان اصلی جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته محمد خاتمی است که دستگاه قضایی رسانه‌های نوشتاری و تصویری را از انتشار تصاویر، سخنان و نام او منع کرده است.

میرباقری درباره ممنوعیت پخش مطالبی از خاتمی در صداوسیما گفت: «دشمن به طرق مختلف تلاش می‌کند تا از ظرفیت‌های کسانی که مورد اقبال مردم هستند؛ سوءاستفاده کند. این سوءاستفاده‌ها به هر میزانی که انجام بگیرد، محدودیت‌هایی به نحوی از انحا به وجود می‌آورد.»

او افزود: «کشور دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دارد و به صور مختلف کشورداری ایجاب می‌کند که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ما انواع ارتباطاتی که وجود دارد را مورد توجه قرار بدهد.»

با این حال مرتضی میرباقری اعلام کرد که صداوسیما در روزهای سالگرد انقلاب و در روایت تاریخ انقلاب از تصاویر مسئولانی که در آن نقش داشتند استفاده خواهد کرد.

این در حالی است که بسیاری از تصاویر روزها و ماه‌های نخست انقلاب از وجود کسانی که در ابتدا با آن همراه بودند اما بعدها یا خود را از آن کنار کشیدند و یا به جرگه مخالفان پیوستند، در بیشتر رسانه‌های ایران پاک شده‌اند.

Share