Share

یکی از اعضای کانون وکلا می‌گوید قانون مجوزخشونت علیه زنان توسط مردان صادر شده و مطابق این قانون، زنان حتی با تحصیلات عالی و تخصص شهروند درجه دو تلقی می‌شوند.

بهشید ارفع نیا عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز: «قانون مجوز خشونت علیه زنان را مردان صادر کرده اند»

بهشید ارفع نیا عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز در گفتگو با خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفت: “مردان به دلیل اجازه‌ای که قانون به آن‌ها داده است علیه زنان دست به خشونت می‌زنند.”  وی افزود: “در بسیاری از قوانین حقوق زنان تضییع شده است و اهم آن‌ها هم ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی است که ریاست خانواده را با مرد می‌داند. حتی در جایی هم که به زنان بدون اجازه شوهر یا ولی‌شان اجازه خروج به ان‌ها داده نمی‌شود هم نوعی خشونت است.”

وی با اشاره به منشور حقوق شهروندی آن را متنی دانست که “موارد مصرحه در مبحث حقوق ملت در قانون اساسی” تشریح کرده است و افزود: “در مقدمه قانون اساسی از نقش والای زن گفته شده است اما در واقع زنان در هیچ کجای جامعه و خانواده نقش والایی ندارند”. به گفته‌ی ارفع نیا زنان حتی با تحصیلات عالی و تخصص نیز بعنوان شهروند درجه دو نگریسته می‌شوند.

ارفع نیا خواستار اصلاح برخی مواد قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی شد اما تاکید کرد علاوه بر این باید فرهنگ سازی نیز صورت بگیرد.

اعمال تبعیض جنسیتی قانونی و سیستماتیک علیه زنان ایران نکاتی هستند که بارها از سوی مدافعان حقوق بشر و حقوق زنان مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

در این باره بیشتر بخوانید:

مولاوردی: کار بر روی لایحه تامین امنیت زنان به پایان رسیده است

زنان در سخنرانی احمد شهید: یک اشاره مختصر

Share