Share

اجرای حکم اعدام در ملاء عام در ورزشگاه باعث شده است تا یک سازمان غیر‌دولتی حقوق بشری در فرانسه خواستار تحریم فوتبال ایران شود.

اجرای حکم اعدام در استادیوم ورزشی شهر نی‌ریز در استان فارس

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با انتشار این خبر از قول یک سایت ورزشی فرانسوی (SO FOOT)، نوشته که این درخواست مورد حمایت دبیر کل فدراسیون جهانی فوتبال قرار گرفته است.

عکسی که برای انتشار این خبر در سایت SO FOOT در نظر گرفته شده، مربوط به اجرای یک حکم اعدام در ملاء عام در استادیوم ورزشی شهر نی‌ریز استان فارس است. این اعدام صبح روز پنج‌شنبه اول مهر ماه به اجرا گذاشته شد و در تصاویری که از آن منتشر شد، کودکان هم مشغول تماشای جان دادن فرد اعدامی بودند. همچنین ورود زنان به استادیوم برای تماشای اعدام بلامانع بود و این در حالی‌ست که آن‌ها اجازه حضور در استادیوم‌ها برای تماشای مسابقه‌های ورزشی را ندارند:

اعدام در ملاء‌ عام، در استادیوم و باز هم در حضور کودکان


یک سازمان فرانسوی خواستار تحریم کلی فوتبال ایران شده است. درخواستی که به دلیل برگزاری اعدام در ورزشگاه‌ها به فیفا ارجاع شده و فاطما سامورا، دبیرکل فدراسیون جهانی فوتبال هم از آن حمایت کرده است.


به نوشته منبع فرانسوی، بر اساس بندی که فیفا اخیراً به اساس‌نامه خود اضافه کرده است، بناست تا با تکیه بر حقوق بشر، با کشورهایی که در استادیوم‌های ورزشی اعدام برگزار می‌کنند برخورد شود.

نام ایران به عنوان کشوری که دست به این اقدام زده در گزارش فیفا آمده است.

بر اساس این گزارش، در ۲۲ سپتامبر سال ۲۰۱۶ در نی‌ریز در استان فارس یک اعدام در ورزشگاه فوتبال به اجرا گذاشته شده که این مورد به فیفا گزارش شده است.

در همین راستا یک سازمان غیر‌دولتی حقوق بشری (ECPM) در فرانسه به این شرایط اعتراض کرده و به همین دلیل نامه‌ای برای جیانی اینفانتینو، رییس فیفا فرستاده تا او را از اخبار موجود درباره اعدام در ورزشگاه‌های ایران آگاه کند.

این سازمان به طور مشخص در نامه‌اش از فیفا خواسته‌ تا ایران را تحریم و از تمامی رقابت‌های بین‌المللی حذف کند.

رافائل چنول هازان (Raphaël Chenuil-Hazan)، مدیر این سازمان درباره نامه به رییس فیفا گفته است که فیفا نمی‌تواند بگوید به این رفتار بی‌توجه است: «اگر من یک بازیکن بودم در جایی که یک انسان اعدام شده، بازی نمی‌کردم.»

فیفا اما با ارسال نامه‌ای به این گزارش واکنش نشان داده است.

در این نامه که به امضای فاطما سامورا، دبیرکل فیفا زسیده، آمده است: «فیفا این اقدامات را محکوم می‌کند. من قصد دارم در آینده با فدراسیون فوتبال ایران درباره این موضوع مذاکره کنم و از طریق برنامه‌های خود جلوی این اقدام را خواهیم گرفت. ماده ۳ اساس‌نامه این قدرت را به فیفا می‌دهد که علیه این اقدامات عمل کنیم.»


لینک‌های مرتبط:

Share