Share

سازمان ملل و حقوق بشر و برخورد قضایی با هتاکان از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

سازمان ملل و حقوق بشر

سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «حقوق بشر» در مورد تأثیرگذاری حقوق بشر در مناسبات سازمان ملل با دولت‌ها است.

 

نویسنده سرمقاله آرمان نوشته است: «تردیدی نیست که در جهان امروز حقوق بشر به یکی از محور‌های اصلی در روابط مناسبات دولت‌های تبدیل شده است. به  چند نمونه نزدیک اشاره می‌شود. وزیر خارجه فرانسه برکنار شد به این دلیل که چندی پیش مهمان سرمایه‌داری شده بود که از دوستان زین‌العابدین بن‌علی دیکتاتوری مخلوع تونس است. مورد دیگر مربوط است به یکی از موسسات آموزشی انگلیسی که مدیر آن به خاطر دریافت مبلغی (به عنوان خودیاری) از یکی از فرزندان معمرقذافی مجبور به عذرخواهی شد.»

 

در بخشی از این سرمقاله آمده است: «سازمان ملل و ارگان‌های وابسته به آن بعد از جنگ دوم جهانی به منظور حفظ صلح و ایجاد امنیت جمعی پایه‌گذاری شد تا سال‌های اخیر هر چند مجمع عمومی و کمیسیون‌های حقوق بشری زیرمجموعه آن گهگاه در قبال نقض حقوق بشر در بعضی کشورها مبادرت به صدور قطعنامه یا بیانیه می‌کرد اما حوادث تونس و مصر خصوصاً لیبی نقطه عطفی در تأثیرگذاری حقوق بشر در مناسبات سازمان ملل با دولت‌ها شده است. برای اولین بار شورای امنیت به اتفاق آرا علیه قذافی بسیج شده و قطعنامه بدون مخالف صادر کرده است.»

 

سرمقاله افزوده: «قذافی باشدت متعرضین را بمباران می‌کند و ظاهراً در این جنایت‌ها هیچ خط قرمزی نمی‌شناسد. سازمان ملل و اتحادیه اروپا و ناتو و کشورهای غربی و عربی یک‌پارچه علیه قذافی قیام کرده‌اند. دیوان بین‌المللی کیفری در صدد است قذافی و دیگر حاکمان لیبی را به عنوان جنایت علیه بشریت تحت تعقیب قرار دهد.»

 

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: ‌«مخالفین قذافی که نیمی از کشور را در اختیار دارند ضمن تأکید بر عدم مداخله نظامی از کشورهای غربی انتظار دارند با برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی، نیروی هوایی لیبی را که بی‌رحمانه معترضان را قتل‌عام می‌کند از کار بیندازند و بعید نیست که جامعه جهانی در صورت تداوم جنایت قذافی در این مورد اقدام کند. در حالی‌‌که این‌گونه اقدامات حتی تا ۲۰ سال پیش قابل تصور نبود و حاکمان مستبد بسیاری از کشورها در گذشته با احساس مصونیت از تعقیب، جنایات زیادی مرتکب شدند و بی‌کیفر ماندند.»

 

متن کامل سرمقاله

 

«برخورد قضایی با هتاکان»

سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «چند نفر را جذب کردی برادر؟» در مورد سخنان آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری سالامی ایران درباره «توهین و ناسزاگویی» است.

 

در این سرمقاله آمده است: «هیچ‌کس تاکنون دیده یا شنیده کسی با فحش و ناسزا و تحقیر و توهین توانسته باشد فردی یا افرادی را جلب خودش یا جذب ایده و فکری کند؟ راهبرد جذب حداکثری که ٢٠ ماه و بیست روز پیش رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تاریخی پس از انتخابات مطرح فرمودند هرگز تاریخ مصرف ندارد و همه کسانی که در زیر چتر نظام فعالیت می‌کنند موظفند با عنایت به این راهبرد کلان فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود را سامان دهند و مبتنی بر اقتضائات چنین برنامه‌ای به کنش و واکنش بپردازند.»

 

این سرمقاله افزوده: «تأکید موکد رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با خبرگان و اتمام حجت ایشان با همه فعالان عرصه عمومی مبنی بر لزوم رعایت اخلاق و پرهیز از هرگونه هتک‌حرمت و رفتارهای نادرست اخلاقی ریشه در حقیقت دیانت و سیاست دین محور دارد چرا که باید سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ما باشد.»

 

در بخش دیگری از سرمقاله تهران امروز آمده است: «وقتی اخلاق اسلامی از سیاست حذف شود، همه چیز جایز می‌شود و این هرگز مطلوب حاکم اسلامی نیست و نخواهد بود.»

 

نویسنده سرمقاله افزوده:‌ «اکنون باری دیگر رهبر معظم انقلاب بر همه رهپویان جبهه انقلاب روشن ساختند که هرگونه هتک حرمت و رفتارهای غیراخلاقی و توهین‌آمیز، خلاف شرع، مخالف عقل سیاسی و ضربه به جمهوری اسلامی است و خداوند را خشمگین می‌کند. این جمله به قدری واضح و گویا و روشن است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را ناشنیده یا نادیده بگیرد. با این فرمایش رهبری وظیفه دستگاه قضا سنگین‌تر از همیشه است چرا که همه از این دستگاه مقتدر انتظار دارند حرمت‌شکنان را بر جای خویش بنشاند.»

 

متن کامل سرمقاله

 

سایر مطبوعات:

سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «آیا ملی‌کردن زمین چاره‌ مشکل است؟»

 

سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «اقناع، القا و تربیت کلام مهم رئیس سابق خبرگان»

 

Share