Share

کمیسیون امنیت ملی،  ۲۷ دی سال جاری گزارشی از نحوه اجرای برجام به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌دهد. از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، این چهارمین بار است که کمیسیون امنیت ملی  نحوه اجرای برجام را به صحن علنی مجلس گزارش می‌دهد.

عکس: آرشیو

مجتبی ذوالنور، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری تسنیم گفته است که مطابق قانون کمیسیون امنیت ملی موظف است هر شش ماه یک بار گزارشی درباره نحوه اجرا شدن برجام در صحن علنی مجلس ارائه دهد.

علاوه بر این وزارت خارجه ایران باید روند اجرای برجام را هر سه ماه یک بار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش دهد.

ذوالنور گفته است: «در گزارش شش ماهه دوم از اجرایی شدن برجام، قطعاً مشترکات گزارش قبلی (شش ماهه اول) نیز گنجانده می‌شود که در نتیجه جمع‌بندی گزارش‌های یک ساله کمیسیون امنیت‌ ملی از نحوه اجرای برجام است.»

وال استریت ژورنال گزارش داده بود که ایران در نشست «کمیسیون مشترک برجام» با شرکت معاونان وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ که  ۱۰ ژانویه /۲۱ دی در وین برگزار شد، متعهد شد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش را به زیر ۳۰۰ کیلوگرم برساند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اما اعلام کرده که تن به چنین تعهدی نداده است.

مجلس سنای آمریکا یکم دسامبر ۲۰۱۶ قانون تحریم ایران را با اتفاق آرا برای ۱۰ سال دیگر تمدید کرد. در مجلس ایران ۲۶۴ نماینده با امضای بیانیه‌ای تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران از سوی سنای آمریکا را محکوم کردند و خواستار اقدام متقابل و سریع دولت در این‌باره شدند.

نخستین بار ۹ آبان ۹۵ گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد روند اجرای توافق‌نامه هسته‌ای بین ایران و دولت‌های غربی موسوم به برجام در جلسه علنی مجلس ایران قرائت شد.

بیشتر بخوانید:

بیانیه ۲۶۴ نماینده مجلس: دولت در قبال نقض برجام اقدام کند

Share