Share

با تشدید حملات هوایی به استان ادلب، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در حملات روز شنبه ۱۴ ژانویه / ۲۵ دی هشت نفر از جمله غیرنظامیان کشته شدند. روز جمعه نیز چند غیرنظامی دیگر در جریان حملات هوایی جان خود را از دست دادند. این حملات می‌تواند آتش‌بس را تهدید کند.

شهر بنش نزدیک ادلب پس از حملات هوایی پنج‌شنبه ۱۲ ژانویه / ۲۳ دی

شهر بنش نزدیک ادلب پس از حملات هوایی پنج‌شنبه ۱۲ ژانویه / ۲۳ دی

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه هدف حملات جنگنده‌های رژیم سوریه و هم‌پیمانش روسیه و همچنین ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا که بر حمله به مواضع گروه فتح ‌الشام، بازوی سابق القاعده سوریه، متمرکز است، قرار دارد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید از شامگاه جمعه ۱۳ ژانویه / ۲۴ دی حملات هوایی به این منطقه چند برابر شده و چندین مکان در این استان با حمایت شلیک توپخانه مورد حمله قرار گرفته است.

این سازمان غیردولتی گفته است در حملات روز شنبه به شهر معره مصرین در استان ادلب که یا توسط نیروهای دولتی سوریه و یا روسیه صورت گرفته، «هشت نفر که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند کشته شدند».

روز جمعه نیز سه غیرنظامی عضو یک خانواده، از جمله یک کودک، در بمباران‌ مناطق دیگر این استان کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

حملات هوایی و شلیک توپخانه‌ها همچنین مناطقی در استان حلب (شمال) و حما (مرکز) را که در کنترل شورشیان قرار دارد، هدف گرفتند.

شدت خشونت‌ها پس از اجرای آتش‌بس کاهش یافته اما متوقف نشده است. طرف‌های درگیری یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند اما هیچ‌کدام از شکست قطعی آتش‌بس سخنی نگفته‌‌اند.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: «ادامه مرگ غیرنظامیان در بمباران‌ها نشانه آن است که آتش‌بس به‌اجرا درنیامده است.»

آتش‌بس در سوریه پس از موفقیت نیروهای رژیم سوریه و هم‌پیمانانش در تصرف کامل شهر حلب، به ابتکار روسیه و ترکیه از نیمه‌شب جمعه ٣٠ دسامبر ۲۰۱۶ / ۱۰ دی آغاز شده است. به‌گفته روسیه و ترکیه این آتش‌بس شامل گروه‌هایی همچون فتح الشام و «دولت اسلامی» (داعش) نمی‌شود، اما موضوع پیچیده آن است که بیشتر گروه‌های شورشیِ قدرتمند متحد فتح الشام هستند.

پس از توافق دولت سوریه و شورشیان برای در دسترس قرار گرفتن آب آشامیدنی مردم، روز شنبه در نزدیکی دمشق، در مرز وادی بردی، محل منبع آب، وضعیت آرام بود. آب در این منطقه به‌مدت سه هفته قطع بود.

روز چهارشنبه ۱۱ ژانویه / ۲۲ دی تکنسین‌های دولتی به منبع آب آشامیدنی منطقه وادی بردی دسترسی یافتند.  یک منبع دولتی سوریه روز شنبه اعلام کرد که تکنسین‌ها قبل از آغاز تعمیرات، خسارات وارد شده به این منبع آب را برآورد کرده‌اند.

آتش‌بس در سوریه باید راه را برای مذاکرات بین نمایندگان رژیم این کشور و شورشیان هموار کند. این مذاکرات قرار است در تاریخ ۲۳ ژانویه / ۴ بهمن در «آستانه»، پایتخت قزاقستان برگزار شود.

جنگ سوریه نزدیک به شش سال است که جریان دارد و تاکنون بیش از ۳۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

Share