Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در گفت‌وگو با دو روزنامه‌‌ آلمانی و بریتانیایی بار دیگر مواضع خود را درباره پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پذیرش پناهجویان از سوی دولت آلمان تکرار کرد و حمله آمریکا به عراق را اشتباه خواند.

دونالد ترامپ در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ (یکم بهمن ۱۳۹۵) به‌عنوان چهل‌وپنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سوگند یاد خواهد کرد.

دونالد ترامپ در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ (یکم بهمن ۱۳۹۵) به‌عنوان چهل‌وپنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سوگند یاد خواهد کرد.

ترامپ در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «بیلد» و روزنامه بریتانیایی «تایمز» از بحران و درگیری‌های نظامی در خاورمیانه سخن گفت.

او حمله آمریکا در ماه مارس ۲۰۰۳ (اسفند ۱۳۸۱) به عراق را اشتباه خواند و گفت آمریکا هرگز نمی‌بایست چنین می‌کرد و این بزرگترین اشتباه ایالات متحده بود.

درباره سوریه ترامپ از ایجاد مناطق امن دفاع کرد و گفت این اقدام را می‌توان با کشورهای منطقه خلیج فارس که منابع مالی بزرگی دارند به پیش برد. او گفت یا این کشورها هزینه این کار را تأمین کنند و آمریکا آن را به‌اجرا در آورد و یا خود آن‌ها کل طرح را تقبل کرده و اجرا کنند.

«ناتو منسوخ شده است»

ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود گفت ناتو مشکل دارد و منسوخ شده زیرا نخست این‌که سال‌ها پیش شکل گرفته و کهنه شده است و بعد به این دلیل که اعضای آن حق عضویت خود را آن‌طور که باید نمی‌پردازند.

او همچنین گفت ناتو از آن جهت منسوخ شده که به تروریسم نمی‌پردازد.

دونالد ترامپ پیش از این نیز در کارزار انتخاباتی خود همین سخنان را در مورد ناتو گفته بود با این حال مسئولان ناتو اظهار امیدواری کرده‌اند که با در دوران ترامپ به همکاری خود با آمریکا به‌شکل سابق ادامه دهند.

حمایت از برکسیت

ترامپ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) را «عالی» توصیف کرد و گفت انتظار دارد پس از برکسیت کشورهای دیگری هم از اتحادیه اروپا خارج شوند. او گفت این کشورها می‌خواهند همچون بریتانیا هویت خود را داشته باشند.

او همچنین افزود اگر بریتانیا یی‌ها مجبور نبودند این‌همه پناهجو بپذیرند از اتحادیه اروپا خارج نمی‌شدند.

همه‌پرسی درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ۲۳ ژوئن / ۳ تیرماه برگزار شد و ۵۱,۹ درصد از رأی‌دهندگان به ترک اتحادیه اروپا رأی دادند.

سیاست «فاجعه‌بار» مرکل

دونالد ترامپ در پیوند با موضوع پذیرش پناهجویان به سیاست درهای باز آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اشاره کرد و گفت پذیرش غیرقانونی افراد به کشور «اشتباه فاجعه‌بار» بود.

رئیس جمهوری آینده آمریکا اما آنگلا مرکل را با فاصله بسیار یکی از مهم‌ترین رهبران جهان خواند و گفت آمریکا روابط خود با آلمان را براساس حسن‌نیت و اعتماد به‌پیش خواهد برد.

دونالد ترامپ بر اساس قانون اساسی آمریکا در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ (یکم بهمن ۱۳۹۵) به‌عنوان چهل‌وپنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سوگند یاد خواهد کرد.

Share