Share

ترزا می درباره برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سخنرانی کرد. سخنرانی نخست‌وزیر بریتانیا درباره سرفصل‌های برنامه‌ای‌ بود که از آن به عنوان «برکسیت سخت» یاد کرده‌اند: خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا.

 ترزا می در سخنانش بر این موضوع تأکید کرد که بریتانیا تجارت آزاد را به ماندن در بازار واحد اروپا ترجیح می‌دهد. به گفته ترزا می، بریتانیا می‌خواهد در آینده به بازارهای جهانی بیشتر توجه کند.

این سخنرانی در لنستر هاوس عمارتی در مرکز لندن ایراد شد که محلی برای ایراد بیانیه‌های دیپلماتیک و اطلاعیه‌های مهم است.

نخست‌وزیر بریتانیا در این سخنرانی اعلام کرد که قصد دارد نتایج مذاکرات برای نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را در اختیار پارلمان قرار دهد.

۱۲ اولویت دولت این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا، تمرکز بر برنامه‌های مالیاتی و اقتصادی است. ترزا می قصد دارد در این برنامه‌ها، خواسته‌های طرفداران برکسیت از جمله متوقف کردن روند مهاجرت به این کشور را مد نظر قرار دهد.

این روش احتمالا از سوی کسانی که موافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند مورد استقبال قرار خواهد گرفت، اما آنهایی را که از عواقب آن بر اقتصاد بریتانیا می‌ترسند، نگران خواهد کرد.

ترزا می اعلام کرد که بریتانیا خروج ناکامل از اتحادیه اروپا و عضویت وابسته به اتحادیه اروپا را نمی‌پذیرد، بلکه به سمت خروج کامل از اتحادیه اروپا پیش خواهد رفت تا بتواند کنترل کاملی بر مسأله مهاجرت داشته باشد.

می بارها این شعار را تکرار کرده که «برکسیت، یعنی برکسیت.» او یک بار هم خواهان «برکسیت قرمز، سفید و آبی» شده و البته همواره تاکید کرده که فاش کردن جزییات برنامه دولت، باعث خواهد شد که بروکسل در مذاکرات دست بالا را داشته باشد.

دولت بریتانیا همواره اعلام کرده که می‌خواهد این اطمینان را داشته باشد که بهترین تصمیم برای اقتصاد این کشور گرفته می‌شود و در عین حال روند مهاجرت‌ها قطع خواهد شد.

اما اتحادیه اروپا به روشنی اعلام کرده که دسترسی به بازار واحد وابسته به امکان تحرک آزاد مردم در اروپاست.

سقوط ارزش پوند

روز دوشنبه در جریان معاملات ارز، پوند بریتانیا به میزان ۱.۱۹۸۶ دلار سقوط کرد که پایین‌ترین میزان ارزش آن از اکتبر سال گذشته است. آن زمان ارزش پوند به پایین‌ترین میزان خود در ۳۱ سال گذشته رسید؛ یعنی ۱.۱۸۴۱ دلار. بعدازظهر روز دوشنبه ارزش آن کمی بالا رفت و به ۱.۲۰۴۷ رسید.

فیلیپ هاموند، وزیر دارایی بریتانیا، روز یکشنبه هشدار داده بود که اقتصاد بریتانیا ممکن است به منظور باقی ماندن در رقابت‌ها و در صورت مواجهه با تعرفه‌های اتحادیه اروپا به پایین‌ترین سطح برسد.

هاموند گفته بود که می‌خواهد اقتصاد بریتانیا به طور مشخصی یک «اقتصاد به سبک اروپایی با سیستم مالیات به سبک اروپایی، سیستم‌های تنظیم قانونی به سبک اروپایی» باقی بماند.

در هفته‌های اخیر ترزا می این احتمال را مطرح کرده بود که با بروکسل یک قراداد خروج تنظیم کند تا بر اساس آن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آسان شود.

بیشتر بخوانید:

درخواست اروپا از نخست‌وزیر جدید بریتانیا برای تصمیم‌گیری سریع در مورد برکسیت

Share