Share

باز هم در ایران یک کودک – نوجوان اعدام شد. روز دوشنبه ۲۷ دی‌ماه دو زندانی جوان به اتهام قتل اعدام شدند. یکی از آن‌ها در زمان ارتکاب جرم ۱۶ سال سن داشت.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرمان بحرآسمانی، متولد ۲۲ بهمن ۷۵ که در آبان ماه سال ۱۳۹۱، زمانی که ۱۶ سال سن داشت پسرخاله خود را در جیرفت به قتل رسانده بود به همراه زندانی ۲۳ ساله دیگری به نام «شمس‌الله. ر» از اهالی سیرجان به‌رغم تلاش وکلا و فعالان مدنی برای کسب رضایت اولیای دم در محوطه زندان کرمان به دار آویخته شدند.

بنا به این گزارش، رسانه‌های رسمی ایران خبر اعدام «شمس‌الله. ر» را منتشر کردند اما در مورد اعدام آرمان بحرآسمانی نه رسانه‌ها و نه نهادهای مسئول اطلاع‌رسانی نکردند.

قانون کیفری ایران بر مبنای فقه شیعه نوشته شده که در آن سن مسئولیت کیفری برای دختران ۹ سال قمری و برای پسران ۱۵ سال قمری است. در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ در مورد جزئیات مسئولیت کیفری اطفال و محدوده سنی بین بلوغ شرعی و قانونی تغییراتی ایجاد شده است. بر اساس این تغییرات، صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال (برای جرائم مشمول تعزیر) منع شده است اما همچنان چنین احکامی صادر می‌شود.

جمهوری اسلامی در سال ۱۹۹۰ میثاق جهانی حقوق کودک را امضا کرده است و بر اساس آن متعهد به «قائل‌ شدن‌ حداقل‌ سن‌ برای‌ نقض‌ قانون‌ کیفری‌ به‌ نحوی‌ که‌ زیر این‌ سن‌، کودک فاقد مسئولیت‌ کیفری‌ باشد» شده است. کنوانسیون‌های بین‌المللی اعدام افراد کمتر از ۱۸ سال را منع می‌کنند.

مجازات کودکان در ایران و از جمله صدور حکم اعدام برای آن‌ها همواره مورد انتقاد سازمان‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

Share