Share

احمد خاتمی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گزارشی از فعالیت‌های تنها نهادی که در جمهوری اسلامی می‌تواند «رهبر» تعیین کند به دست داد: ظاهراً کشاکش بر سر جانشینی علی خامنه‌ای همچنان ادامه دارد.

کشاکش برای تعیین جانشینی برای خامنه‌ای ادامه دارد

امام جمعه موقت تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که تاکنون مجلس خبرگان ۷ جلسه برگزار کرده که ۵ جلسه آن به تعیین جانشینی برای علی خامنه‌ای اختصاص داشته است.

این پنج جلسه را کمیسیون ۱۰۹ به ریاست محمد دانش‌زاده قمی (معروف به آیت‌الله مومن) برگزار کرده است. نتایج بررسی‌های این کمیسیون کاملاً محرمانه است و مطابق قانون فقط علی خامنه‌ای می‌تواند از آن آگاه شود. احمد خاتمی تنها به این گفته بسنده کرد که در جلسات یاد شده، شرایط احراز مقام رهبری به بحث گذاشته شده است.

به گفته احمد خاتمی، اجلاس آتی مجلس خبرگان ۱۷ و ۱۸ اسفند سال جاری برگزار می‎شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز عضو مجلس خبرگان رهبری بود. مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی جانشین او هم باید با برگزاری انتخابات تعیین شود.

قربانعلی دری ‌نجف‌آبادی یکی دیگر از اعضای هیأت ‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفته بود که تعیین جانشین برای هاشمی رفسنجانی «موضوع مهمی نیست». او احتمال داده بود که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ایران، انتخابات خبرگان پنجم برای تعیین جانشینی برای هاشمی رفسنجانی نیز برگزار شود.

احمد خاتمی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این نظر را تأیید کرده است. او اما گفته که برگزاری چنین انتخاباتی منوط به موافقت مجلس خبرگان است.

به گفته خاتمی در بهمن سال جاری این موضوع در خبرگان رهبری به بحث گذاشته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

جانشین خامنه‌ای؛ از دودکش خبرگان دود برای چه کسی برخواهد خاست؟

 

 

 

Share