Share

حسن روحانی در نشست خبری خود گفت برخی مسائل درباره حقوق شهروندی نیاز به «اجماع نظام» دارد. او توافق هسته‌ای را مهم خواند و گفت ایران توانسته است رشد اقتصائی بی‌نظیری در منطقه داشته باشد. روحانی گفت بعید می‌داند دونالد ترامپ بتواند برجام را کنار بگذارد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نهمین نشست خبری خود

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نهمین نشست خبری خود

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سه‌شنبه ۲۸ دی در نهمین نشست خبری خود در پاسخ به سئوالی درباره رفع حصر خانگی و منشور حقوق شهروندی، همچون دفعات گذشته کلی‌گویی کرد و گفت حقوق شهروندی از وعده‌های انتخاباتی‌اش بود که منشورش تهیه شد و قرار است کامل‌تر شود.

او گفت: «حقوق شهروندی تنها به دستگاه اجرایی تعلق ندارد و اگر دولت آن را اجرا کند قوای دیگر نیز باید در این مسیر به دولت کمک کند.»

روحانی ضمن اظهار امیدواری از این‌که دو قوه دیگر هم بتوانند در این زمینه دولت را همراهی کنند، افزود: «این‌که در مقام عمل برخی از موارد حقوق شهروندی امروز هنوز عملیاتی نمی‌شود، متأسف هستم.»

رئیس جمهوری ایران بدون آن‌که به حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، سه تن از رهبران جنبش سبز اشاره کند، گفت: «برخی مسائل وجود دارد که حل آن زمان‌بر است اما ما همه تلاشمان را می‌کنیم و حتی می‌خواهیم برخی از امور همین امشب اجرا شود و نه فردا اما در عین حال تلاش و توان ما در حدی است که نیازمند به کمک دیگران هستیم و در برخی موارد نیز نیازمند به اجماع نظام هستیم.»

موسوی، کروبی و رهنورد از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ بدون هیچ اتهام یا برگزاری دادگاهی در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

حسن روحانی در همین حال نسبت به آینده اظهار امیدواری کرد که همه تلاش‌های دولت در این زمینه به ثمر بنشیند.

رشد اقتصادی ایران؛ «بی‌نظیر در منطقه»

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به توافق هسته‌ای ایران با کشورهای قدرتمند پرداخت و آن را «دستاورد بزرگی» خواند که حتی بر زندگی فقیران نیز تأثیر گذاشته است.

او گفت تمام تحریم‌ها برداشته شده‌اند و تنها برخی کشورهای بزرگ و آمریکا در راه اجرای برجام «سنگ اندازی» کردند.

روحانی به رشد اقتصادی کشور پس از توافق هسته‌ای اشاره کرد و رشد اقتصادی ایران در حال حاضر را ۴/ ۷ درصد عنوان کرد و گفت این رشد «در منطقه ما بی‌نظیر است و در جهان نمونه‌های زیادی نداریم که چنین رشد اقتصادی داشته باشند».

او در زمینه ایجاد شغل نیز گفت در سال به‌طور متوسط ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند که با در نظر گرفتن مسائل کشور چنین اقدامی «بی‌نظیر» است. با این حال به‌گفته روحانی با افزوده شدن فارغ‌التحصیلان جدید دانشگاه‌ها، متقاضیان شغل بیشتر شده و بیکاری افزایش یافته است.

«بیشتر حرف‌های ترامپ شعار است»

رئیس جمهوری ایران درباره سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا مبنی بر به‌رسمیت نشناختن توافق هسته‌ای، گفت: «به‌نظر بیشتر این حرف‌ها شعار است و بعید می‌دانم در مقام عمل اتفاقی بیفتد. این یک توافق دو جانبه نیست.»

دونالد ترامپ که در کارزار انتخاباتی خود بارها علیه توافق هسته‌ای با ایران سخن گفته بود، سه روز دیگر قدرت را در آمریکا به دست خواهد گرفت.

روحانی درباره تدابیر ترامپ برای مذاکره مجدد هسته‌ای گفت: «هیچ گونه مذاکره در مورد برجام در کار نخواهد بود؛ چرا که مذاکرات انجام، تکمیل و در شورای امنیت سازمان ملل تائید شده است و به‌صورت یک سند بین‌المللی در آمده و توافق دو جانبه نیست بلکه چند جانبه است.»

در همین زمینه:

حسن روحانی دستور اجرای منشور حقوق شهروندی را صادر کرد

موافقت ایران با محدود کردن ذخایر اورانیوم غنی‌شده زیر ۳۰۰ کیلوگرم

Share