Share

پالایشگاه نفت کرمانشاه به قیمت ۱۸۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شده است. نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی می‌گویند که این واگذاری مشکوک است.

پالایشگاه کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا- مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران واگذاری شرکت پالایش نفت کرمانشاه را داری ابهام دانست.

نمایندگان استان کرمانشاه از رئیس دولت خواسته‌اند که دستور دهد این واگذاری متوقف و با خاطیان برخورد قانونی شود.

سازمان خصوصی‌سازی ایران، یکشنبه ۲۶ دی اعلام کرد که بلوک ۶۰ درصدی سهام شرکت پالایش نفت کرمانشاه به ارزش نزدیک به ۱۸۰ میلیارد تومان واگذار شده است.

نمایندگان استان کرمانشاه که خواستار حضور رئیس سازمان خصوصی‌سازی در صحن علنی مجلس شده‌اند، معتقدند که«میزان دارایی‌های این شرکت به طور مشکوکی در صورت‌های مالی بسیار ناچیز در نظر گرفته شده است».

این نمایندگان در نامه خود به رئیس دولت، ارزش کالاهای موجود در انبار پالایشگاه را ۶۰ میلیارد تومان- معادل یک سوم قیمت واگذار شده- برآورد کرده و نوشته‌اند که ۹۰ هزار هکتار زمین پالایشگاه که در بهترین نقطه کرمانشاه قرار دارد به جای ۳ میلیون تومان، ۵۰ هزار تومان برای هر متر مربع قیمت‌گذاری شده است.

در این نامه اعلام شده است که  مجموع اموال و تجهیزات موجود به ارزش حدود ۷۰۰ میلیارد تومان در قیمت‌گذاری پالایشگاه نادیده گرفته شده است.

قاسم جاسمی، نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفته است که این پالایشگاه با «لابی گری و مافیای پشت پرده» به بخش خصوصی واگذار شده است.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای هم در تذکری به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار شفاف‌سازی روند واگذاری سهام پالایشگاه کرمانشاه شده است.

مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی در واکنش به اعتراض نمایندگان استان کرمانشاه واگذاری این شرکت را کاملاً قانونی و بدون ابهام دانسته و گفته است: قیمت گذاری سهام این شرکت بر مبنای نظر کارشناس های رسمی دادگستری انجام شده. به گفته او این شرکت به دلیل زیان‌ده بودن در فهرست واگذاری‌ها قرار گرفته است.

سهام شرکت پالایش نفت کرمانشاه پیش از این چند مرحله در فرابورس ایران عرضه شده بود اما به دلیل عدم متقاضی با برگزاری مزایده واگذار شده است. سازمان خصوصی‌سازی اطلاعاتی درباره خریدار ۶۰ درصد سهام این شرکت منتشر نکرده است.

بیشتر بخوانید:

اقتصاد دولت روحانی؛ رویای ادغام در اقتصاد جهانی

Share