Share

حریق در ساختمان پلاسکو، نخستین بنای تهران مدرن ۸ صبح (به وقت محلی) ۳۰ دی اتفاق افتاد. خبرگزاری‌های داخلی ابتدا اعلام کردند که حریق مهار شده، اما هنوز ساعتی نگذشته بود که ساختمان پلاسکو، در حالی‌که عده‌ای از آتش‌نشانان در درون آن بودند و عده‌ای هم از بیرون سعی می‌کردند آتش را مهار کنند فروریخت. محمد باقر قالیباف، شهردار تهران که برای دیدار با مراجع شیعه عازم قم بود به تهران بازگشت.

ساختمان پلاسکو در تهران پیش از آنکه فروبریزد

بر اساس آخرین گفته‌های سخنگوی اورژانس کشور،۳۰ تا ۵۰ نفر زیر آوار هستند. قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت هم گفته تاکنون سه نفر زنده از زیرآوار خارج شدند که حال یکی از آنها وخیم است. گفته شده بود یک جنازه از آوارها بیرون کشیده شده  اما سخنگوی اورژانس تهران و سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران این موضوع را تایید نمی‌کنند.

نیویورک تایمز احتمال داده است که دست‌کم ۳۰ آتش‌نشان در حادثه ساختمان پلاسکو در تهران جان باخته‌اند. مفامات ایرانی اما همچنان درباره تعداد کشته شدگان سکوت کرده‌اند. اسماعیل فراهانی معاون عملیات اورژانس تهران به خبرگزاری میزان اطلاع داده که ۲ دستگاه آمبولانس بهشت زهرا برای انتقال کشته‌های حادثه به محل اعزام شده‌اند. محمد باقر قالیاف هم از «شهادت» ۲۰ آتش‌نشان سخن گفته است.

در گزارش تصویری شبکه خبر ایران نشان داده شد که آتش ساختمان پلاسکو کاملا خاموش نشده و به یکی از ساختمان‌های مجاور سرایت کرده است اما جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی این خبر را تکذیب کرد.

او گفت که ساختمان‌های مجاور پس از وقوع این حادثه در ساعات اولیه حادثه به صورت کامل تخلیه شدند و عملیات امدادی برای نجات افراد محبوس در زیر آوار ادامه دارد.

حسن روحانی از وزیر کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی خواسته تا به این حادثه رسیدگی کند تا علل حادثه و مسوولیت حادثه معلوم شود.

  • امدادرسانی

 ۲۰ تیم امدادی ، ۱۰ خودروی آمبولانس و ۸ خودروی کمک‌دار به محل آتش سوزی ساختمان پلاسکو مستقر شده‌اند.

دو تیم از سگ‌های زنده‌یاب برای جستجو و نجات مصدومین و زیر آوارماندگان حادثه و صد برانکارد نیز به محل حادثه اعزام شده‌اند اما به گفته سخنگوی سازمان امداد و نجات به دلیل وقوع حادثه در داخل شهر اجازه اعزام بالگرد به این منطقه وجود ندارد.

بیشتر مصدومان و کشته‌شدگان احتمالی از امدادگران بودند

مدیر روابط عمومی بیمارستان سوختگی شهید مطهری از سوختگی ۷۰ درصدی یکی از آتش‌نشانان خبر داده است. به گفته پرویز نمازی، این فرد که آتش‌نشان جوانی است، در حال حاضر بیهوش و زیر دستگاه تنفسی است. این آتش‌نشان حدود ۶۰-۷۰ درصد سوختگی دارد.

ساعاتی قبل رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران گفت که تعدادی از محبوس شدگان به نیروهای امدادی پیامک فرستاده‌اند.

اما جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی گفته: «هیچ یک از آتش نشان‌های گرفتار در زیر آوار با همکاران خود تماس نداشته و این اخبار تأیید نمی‌شود.»

شهردار تهران محمدباقر قالیباف هم ساعاتی بعد از حادثه در محل حاضر شد و گفت عملیات امداد و نجات موفق بوده است.

بر اساس برخی از گزارش‌ها تعدادی از ماموران و کسبه هنگام فرو ریختن ساختمان داخل آن بوده‌اند. سخنگوی آتش نشانی گفته: «برخی افراد حاضر نبودند به خاطر چک و اسناد ساختمان پلاسکو را ترک کنند.»

نیروی زمینی ارتش هم برای کمک و امدادرسانی به حادثه‌دیدگان با همراه داشتن تجهیزات امدادی در محل حادثه حاضر شده است.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ۱۵تانکر آب به همراه ۲۰۰ آتش نشان هم اکنون در حال اطفای حریق اند.  معاون عمرانی فرماندار تهران، اعلام کرده که مصدومان و یا کشته‌شدگان احتمالی این حادثه از نیروهای آتش‌نشانی هستند. از تعداد کشته‌شدگان اطلاعی در دست نیست.

  • تخلیه سفارتخانه‌ها

محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران اعلام کرد که سفارتخانه‌های اطراف ساختمان پلاسکو تخلیه شده است.
او گفت: «قبل از اینکه ساختمان پلاسکو فرو بریزد در حوالی ساعت ۱۰ صبح از سفارتخانه‌های آلمان، انگلیس و ترکیه که در مجاورت این ساختمان قرار دارند، خواستیم که ساختمان‌های‌شان را تخلیه کنند که تخلیه هم انجام شد.»

  • صدور مجوز  پرواز هلیکوپترهای امدادی

ساختمان پلاسکو در منطقه پرواز ممنوع تهران قرار دارد. به همین جهت اعزام هلیکوپترهای امدادی از همان آغاز حریق یک چالش بود اما سرانجام مجوز پرواز آن‌‌ها صادر شد.

سرپرست اورژانس کشور گفته است با قرارگاه ثارالله و سازمان مدیریت بحران هماهنگی شده تا برای انتقال مصدومان، اجازه پرواز بالگردهای امدادی داده شود.

  • علت  آتش‌سوزی پلاسکو و پبامدهای آن

محسن همدانی، معاون امنیتی استاندار تهران به خبرگزاری‌های داخلی گفته ساعت ۸:۳۰ صبح که آتش نشانان وارد ساختمان پلاسکو شدند گزارش دادند که علت آتش‌سوزی یا اتصال سیم‌های برق است یا روشن بودن پیک‌نیک.

ساختمان پلاسکو بعد از آنکه فروریخت

به گفته این مقام مسئول: «بعد از اینکه آتش‌نشانان گزارش اولیه خود را ارسال می‌کنند مشغول اطفای حریق می‌شوند که متاسفانه آتش بیشتر شده و ساختمان فرومی‌ریزد. یقیناً سهل‌انگاری انسانی عامل آتش سوزی ساختمان پلاسکوست.»

جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران به خبرگزاری ایلنا گفته ساختمان پلاسکو به دلیل فرسودگی فروریخته است.

ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از آسیب جدی به بازار تامین پوشاک شب عید خبر داده و گفته روز شنبه ستادی برای رسیدگی به اوضاع این بازار تشکیل می‌شود. به گفته او نزدیک به ۵۰۰ مغازه که برای شب عید پارچه تولیدی تهیه کرده بودند و در ساختمان ۱۶ طبقه پلاسکو جای داشتند به‌طور کامل از بین رفته‌اند.

  •  آغاز عملیات آواربرداری در پلاسکو: ۳۰ تا ۵۰ کشته؟

سخنگوی آتش نشانی تهران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد که اشخاصی زیر آوار مانده‌اند. آماری از اشخاصی که در ساختمان پلاسکو حضور داشتند در دست نیست.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران گفت: «معلوم نیست چند نفر زیر آوار گرفتار شده‌اند، هیچ اطلاعاتی نداریم.»

او آمار ۳۰ نفر کشته را تائید نکرد. با این حال برخی رسانه‌های خارجی اعلام کرده‌اند که در این حادثه ۵۰ نفر کشته شده‌اند. نیویورک تایمز احتمال داده است که دست‌کم ۳۰ آتش‌نشان در حادثه ساختمان پلاسکو در تهران جان باخته‌اند.

به گفته سخنگوی آتش‌نشانی تهران در حال حاضر در این منطقه گرد و غبار وجود دارد و آتش از بین رفته است اما نیروهای اطفای حریق آماده هستند تا در صورت بروز سانحه، جلوی آن را بگیرند. اولویت نیز فعلا اطفای حریق نیست.

ساختمان پلاسکو در ضلع شرقی چهار راه استانبول قرار دارد و با ۱۷ طبقه نخستین بنای مدرن تهران است. این ساختمان را حبیب‌الله القانیان، رئیس انجمن کلیمیان تهران بنا کرد. او را بعد از انقلاب اعدام کردند.

فیلم لحظه فرو ریختن ساختمان پلاسکو هنگام گزارش خبرنگار شبکه خبر:

Share