Share

یک بمب در نزدیکی سفارت ایتالیا در لیبی منفجر شد.

کارگران در حال تمیزکردن آثار انفجار هستند – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، اواخر شنبه‌شب ۲۱ ژانویه یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در نزدیکی سفارت ایتالیا در طرابلس، پایتخت لیبی منفجر شد. این سفارت به تازگی بازگشایی شده‌بود.

ایتالیا نخستین کشور غربی بود که اوایل ماه جاری سفارت خود را در طرابلس بازگشایی کرد. بیشتر کشورها سفارت‌های خود را در ۲۰۱۴ و اوایل ۲۰۱۵ به دلیل درگیری‌های شدید در پایتخت بین گروه‌های شورشی مختلف و دولت موقت این کشور تعطیل کردند.

صلیب سرخ در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو جسد متلاشی‌شده را از این خودرو بیرون کشیده‌‌است. هنوز کسی مسئولیت این انفجار را نپذیرفته است.

برخی خودروهای دیگر که در حوالی محل انفجار پارک شده‌بودند، آسیب دیدند، اما آسیب جدی دیگری وارد نشد.

محل انفجار همچنین در نزدیکی وزارت برنامه‌ریزی لیبی و سفارت تعطیل‌شده مصر در پایتخت این کشور است. سفارت ایتالیا نیز دقیقاً در ۳۵۰ متری محل انفجار قرار دارد.

گروه‌های شبه‌نظامی شورشی متعددی در طرابلس حضور دارند. برخی از این گروه‌ها هرگز با «پیمان ملی حکومت» که تحت حمایت سازمان ملل به امضا رسید، موافق نیستند. ایتالیا از حامیان اصلی این پیمان بود.

گروه «دولت اسلامی» (داعش) نیز گروه‌های مخفی فعالی در پایتخت لیبی دارد و تا کنون چندین‌بار مسئولیت برخی حملات را، از جمله حمله‌هایی علیه سفارت‌های مختلف را در این شهر برعهده گرفته‌است.

ایتالیا از سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۴۳ لیبی را به عنوان یکی از مستعمره‌های خود تحت اشغال داشت. لیبی سال ۱۹۵۱ به یک پادشاهی مستقل بدل شد و نهایتاً معمر قذافی پس از کودتای نظامی سال ۱۹۶۹ به قدرت رسید. او تا ۲۰۱۱ قدرت را در دست داشت و پس از بروز جنگ داخلی و حمایت سازمان نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از شورشیان، به دست گروهی از مخالفان مسلح خود کشته شد.

پس از مرگ قذافی لیبی در آشوب فرورفت و اکنون دو دولت موازی در طرابلس و طبرق بر سر کار هستند. بازگشایی سفارت ایتالیا در طرابلس به اعتراضات در شرق لیبی، محل استقرار دولت طبرق منجر شد.

در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ نیز شبه‌نظامیان اسلام‌گرا به سفارت آمریکا حمله کردند و سفیر این کشور در لیبی را به قتل رساندند.


بیشتر بخوانید

Share