Share

نخستین نشست خبری پلاسکو  روز دوشنبه چهارم بهمن برگزار شد.

نشست خبری بررسی حادثه پلاسکو با حضور عباسعلی محمدیان، رییس پلیس آگاهی تهران، محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی، مسعود قادی پاشا مدیرکل پزشکی قانونی، علیرضا جاوید معاون فنی عمرانی شهرداری تهران و جلال ملکی سخنگوی ستاد بحران پلاسکو برگزاری شد. خلاصه‌ای از گفته‌های حاضران در این نشست خبری را می‌خوانید.

  • علیرضا جاوید، معاون فنی عمرانی شهرداری تهران:

«۵۰ درصد آواربرداری انجام شده و از آنجایی که متوفیان در زیر خاک هستند سرعت آواربرداری متناسب با این مسئله تنظیم شد به گونه‌ای که در دو مرحله کشف اجساد را در دستور کار قرار دادیم که یک مرحله در زمان آواربرداری و یک مرحله نیز پس از انتقال نخاله‌ها به زمین هفت هکتاری در خیابان خیام است که متخصصان با دستگاه‌های پیشرفته و سایر امکانات یک بار دیگر کشف جسد را پیگیری می‌کنند.»

«آوارها چندبار کنترل می‌شوند تا جسدی میان آنها نباشد.»

«تعداد بسیار زیادی از افراد در این مجتمع فعالیت می‌کردند و بیش از  ۵۰۰ هزار متر مربع زیربنا داشت که در سال ۱۳۴۱ ساخت آن به اتمام رسیده بود. ۵۷۰ واحد تجاری، اداری و تولیدی در این ساختمان قرار داشتند که ۲۰ هزار متر زیربنای مفید این واحدها بود.علیرضا جاوید: «به طور شبانه روز ۱۰۰ نفر خدمات رسانی می کردند که در بین آنها از اساتید دانشگاهی تا کارگران عادی هم حضور داشتند علاوه بر این ۳۰ اکیپ جوشکار و ۳۱ بیل مکانیکی در حال آواربرداری هستند و به لایه های زیرسطحی نزدیک شدیم.»

«از لحاظ قانونی شهرداری تهران اختیاری برای پلمپ محلی را ندارد.»

«همه کار کردیم اما نتوانستیم علاالدین را پلمپ کنیم. پلمپ مراکزی که مسائل ایمنی در آن رعایت نمی‌شود از اختیار شهرداری خارج است.»

«آقای قالیباف قول دادند که ظرف پنج روز از فاز بحران عبور کنیم اما با مدیریت فشرده، سه روزه عبور کردیم.»

  • مسعود قادی پاشا، مدیرکل پزشکی قانونی

«در معاینه سه جسد که بامداد امروز انجام شد منواکسید کربن در خون آن‌ها وجود نداشت.»

«از روز پنج‌شنبه به دنبال هماهنگی با معاونت دادستانی، تیم تشخیص هویت و تعیین علت فوت در مرکز کهریزک مستقر شد، تاکنون شش پیکر در اختیار اداره کل پزشکی قانونی استان تهران قرار گرفت که معاینه تخصصی، ظاهری و اخذ نمونه‌ها برای بررسی دقیق و تعیین علت فوت انجام شد.»

«همزمان گار تشخیص و احراز هویت صورت می‌گیرد و سعی کردیم از کلیه پیکر ها نمونه DNA اخذ شود. تاکنون نمونه ۱۵ خانواده آتش نشانان اخذ شد و یک مورد از بیمارستان شهید مطهری ارسال شد که از این مورد نمونه برداری انجام ندادیم.»

«از چهار خانواده متوفیان نیز نمونه DNA اخذ شده که این افراد غیر آتش نشان هستند، تا کنون شش پیکر در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته و قرار است یک پیکر دیگر نیز ارسال شود.

«جسد می‌تواند ذغالی شود اما باید پیکر در معرض درجه حرارت زیاد باشد.»

  • محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی:

«کانالی در کویتی ها کشف شد و شخصاً در محل کشف جسد رفتم. جسدها دچار فساد نعشی و ضربه آوار شده بودند.»

«این افراد در همان زمان مدفون شدن فوت شده بودند.»

«حسب تکلیف قانونی در محل حادثه ریزش ساختمان پلاسکو بودیم، ارائه مشاوره قضایی به اهالی و کسبه هدف ما بوده است. اولویت ما خارج کردن احتمالی زندگان و سپس جان باختگان و اجساد آن‌ها و بعد اموال مردم است.»

«دادسرای جنایی در حال بررسی علت اصلی این ماجراست و چه کسی یا کسانی مسبب هستند.»

«شهرداری بجز آرای کمیسیون ماده ۵ اختیار تخریب ندارد. صحبت قالیباف در فیلم منتشر شده به دلیل نداشتن اختیار تحریب است.»

«قانون کار می‌گوید وزارت کار در مورد ایمنی محل کار مکلف به بازرسی و به عنوان ضابط قضایی میتواند پلمپ کند.»

«این احتمال وجود دارد که اجساد در محل حادثه پیدا نشوند.»

«پس از انتقال آوار ها با استفاده از سگ‌های تربیت شده ناجا مجددا جست و جو در میان آوارها صورت می‌گیرد.»

در صبح روز پنج شنبه در ساختمان پلاسکو زیارت عاشورایی برگزار شده است و این افراد در مراسم زیارت عاشورا حضور داشتند که با وجود تاکیدات قبلی محل را ترک نکرده‌اند.»

  • عباسعلی محمدیان، رییس پلیس آگاهی تهران:

«متاسفانه به محض اینکه حادثه آتش سوزی و ریزش پلاسکو رخ می‌دهد جمعیت در محل متراکم می‌شوند که برای کمک رسانی مشکلاتی را ایجاد می‌کنند، به واسطه گسترده بودن آتش و شاخص بودن ساختمان در تهران حضور گسترده مردم را در اطراف پلاسکو داشتیم که عکس‌های خبری این موضوع را نشان می‌دهد.»

«در حالی که این حضور جمعیت باعث ترافیک شدید می شود، بلافاصله بعد از آتش سوزی عوامل انتظامی و راهور در محل حاضر شدند به طوری که سه سر کلانتر در محل حاضر بودند و تلاش کردیم در جهت ایجاد محدودیت برای ورود افراد و خودروها به خاطر جلوگیری از تردد اقدام کند تا خودروهای امداد رسان راحت تردد کنند و برای این کار استفاده از همه امکانات و رده‌ها در دستور کار بوده است.»

«تامین امنیت شهروندان حاضر در محل و احتمال حضور مجرمین در بین مردم باعث حضور جدی پلیس شد تا مانع از اقدام به سرقت و یا سایر حرکات شوند به همین جهت پلیس با گستردگی فراوانی حضور پیدا کرد تا هم ورود جمعیت و هم بقیه موارد را کنترل کند، حفظ و نگهداری اموال در دستور کار بوده و هست.»

«محلی را برای گاو صندوق‌های تغییر شکل یافته پیش بینی کردیم که گاو صندوق‌ها تعیین تکلیف نمی‌شود بلکه آنها به آگاهی منتقل می‌کنیم. تعدادی از گاو صندوق‌ها دچار پارگی شده، آن دسته از اسناد و مدارک که امکان جمع آوری و لیست برداری داشتند انجام و مورد کنترل قرار می‌گیرد. تعیین هویت اجساد بر اساس مدارکی که همراه آنهاست یا از طریق آثار انگشت‌ آنها در حال انجام است.»

«اموال کشف شده نزد پلیس محفوظ است.»

  • جلال ملکی، سخنگوی ستاد بحران پلاسکو :

«آتش نشانان هنگام بازگشت از ساختمان با افرادی روبه‌رو شدند که برای برداشتن چک‌هایشان وارد مغازه‌ها شده بودند.»

«اعداد و ارقام های متناقضی اعلام شد که آنها را تکذیب کردیم. مجموع شهدایمان حداکثر ٢۵تن هستند.

«تا این لحظه و در مجموع سه شهید آتش‌نشان و چهار شهروند از زیر آوار بیرون آورده شدند.»

«در طبقه منهای یک چهار جسد کشف شد ولی در انتقال نفر چهارم مشکل داریم. بدن وی بین آوار گرفتار است و فعلا امکان انتقال نیست.»

درباره فیلم قالیباف: «من چنین فیلمی ندیده‌ام و ربطی به حفر آخرین تونل ندارد و مربوط به شب اول و نتیجه نرسیدن تلاش‌ها برای ورود.»

«ارسال پیامک کذب است و مورد تایید نیست و سندیت ندارد.»

«در ساعات میانی روز هزاران نفر در ساختمان پلاسکو تردد می‌کنند اما برآورد می‌شود در ساعت هشت صبح حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ نفر در ساختمان حضور داشته‌اند. پس از ورود آتش نشانان نسبت به تخلیه فروشگاه‌ها و کارگاه‌ها اقدام شد.

«بسیاری از اوقات هموطنان در این زمینه همکاری لازم را ندارند و فکر می‌کنند حادثه پیشروی بیشتری ندارد در این حادثه نیز افرادی بودند که با وجود اینکه می‌دانستند حادثه است اما وقتی آنها را بیرون می‌کردیم دوباره بر می‌گشتند.

«هیچ قانونی به ما نمی‌گوید که آتش نشانان باید جان خود را فدای دیگران کنند اتفاقا در دروس آتش نشانی تدریس می‌شود که آتش نشان اول باید جان خود را حفظ کند.»

«آنها می‌توانستند طبقات بیرون بیایند و خارج شوند اما در حین برگشت متوجه می‌شوند تعدادی از افراد بدون اجازه و هماهنگی وارد ساختمان شده‌اند و به دنبال بیرون بردن چک و مدارک خود بوده‌اند و برای بیرون رفتن مقاومت می‌کردند.»

«درصد بسیار زیادی از هموطنان از سوی آتش نشانان بیرون شدند. دقایقی بعد انفجار شدیدتری در محل حادثه رخ داد و سپس ساختمان فرو ریخت و همکاران من در زیر آوار قرار گرفتند.»

«به دلیل فشار و آتش سوزی امکان دارد آسیب‌های زیادی به بدن‌ها به خاطر حرارت زیاد بخورد اما اینکه پیکر آنها ذوب شود یا نه بحثی تخصصی محسوب می‌شود.»

«شک نکنید لباس‌هایی که چند ماه اخیر تهیه شده بهترین در دنیاست.»

«همه دودها خطرناک نیست اگر سفید است یعنی آتش رو به خاموشی است.  وقتی ناگهان زیاد میشود زمانی است که هوا به آتش می‌‌رسد.»

«بخش زیادی از دود بخار آبی است که آتش نشانان استفاده می‌کنند. ضمن اینکه تخریب پلاسکو قابل مقایسه با ۱۱ سپتامبر نیست.»

«به دلیل فشار و آتش سوزی امکان دارد آسیب های زیادی به بدن ها به خاطر حرارت زیاد بخورد اما اینکه پیکر آنها ذوب شود یا خیر بحثی تخصصی محسوب می‌شود.»

دولت ضعیف، ملت قوی − نمونه پلاسکو

مطالب دیگر در مورد “پلاسکو”

 

Share