Share

فاطمه سعیدی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفته که در حال حاضر ٩٠ درصد مراجعان به نمایندگان مجلس را دختران مجرد و متقاضی کار تشکیل می‌دهند.

فاطمه سعیدی روز دوشنبه پنجم بهمن در سلسله نشست‌های مقدماتی همایش توسعه کارآفرینی در محل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفته: «متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم برای آنها کار ایجاد کنیم البته دیگر کار دولتی نداریم و دولت ظرفیت ندارد، اما همه نگاه‌ها به زنان کارآفرین است.»

او از زنان کارآفرین خواسته که کارآفرینی را نشر دهند و محتواهای کتاب درسی نیز بر این اساس تدوین شود.

سلسله نشست های مقدماتی همایش توسعه کارآفرینی با موضوع فرهنگ وکارآفرینی در محل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با حضور شهیندخت مولاوردی معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری و پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و جمعی از بانوان کارآفرین در حال برگزاری است.

بر اساس آخرین آماری که سازمان آمار ایران در آبان ماه گذشته منتشر کرد، کم‌ترین نرخ مشارکت اقتصادی را زنان با ۹ درصد اشتغال دارا هستند.

در سال گذشته نرخ عمومی بیکاری زنان و مردان فارغ التحصیل دانشگاهی در ایران، ۱۸.۵ درصد بوده است. نرخ بیکاری مردان ۱۳ درصد و در مورد زنان تحصیل‌کرده، ۶۵.۵ درصد بود. همزمان، تعداد زنان درس خوانده و در جست‌وجوی شغل، از تعداد مردان درس خوانده در جست‌وجوی شغل بیشتر بود.

بر اساس گزارشی که دفتر آمار و پایش اقتصادی معاونت پژوهشی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی در زمینه اشتغال در ایران در مرداد ماه امسال منتشر کرده، روند نزولی نرخ مشارکت زنان در یک سال اخیر متوقف شده و تصمیم جمعیت غیرفعال زنان برای خارج ماندن از بازار کار تغییر کرده است و بخشی از این جمعیت تصمیم به جست‌و‌جو برای یافتن شغل گرفته‌اند.

Share