Share

سه روز پس از شروع کار دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس جمهوری آمریکا، مجلس سنای این کشور به کاندیداهای او برای اداره سازمان سیا و وزارت خارجه رأی مثبت داد.

مایک پمپئو

مایک پمپئو

۶۶ سناتور مجلس سنای آمریکا، دوشنبه ۲۳ ژانویه / ۴ بهمن، به مایک پمپئو، گزینه ۵۳ ساله ترامپ برای ریاست سازمان سیا رأی مثبت دادند و ۳۲ سناتور با آن مخالفت کردند.

مایک پمپئو از سال ۲۰۱۰ نماینده جمهوری‌خواهان از ایالت کانزاس در مجلس نمایندگان آمریکا بوده است. او در دوران رقابت‌های انتخاباتی اخیر منتقد فعال هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری بود. او کسی بود که کمی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از جیمز کامی، مدیر اف‌بی‌آی به‌دلیل بررسی مجدد ایمیل‌های شخصی کلینتون حمایت کرد.

پیش از آن، کمیته روابط خارجی مجلس سنا با ۱۱ رأی موافق از سوی جمهوری‌خواهان و ۱۰ رأی مخالف دمکرات‌ها نامزدی رکس تیلرسون به‌عنوان وزیر خارجه آمریکا را نیز تأیید کرد.

رکس تیلرسون

رکس تیلرسون

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه از فلوریدا، هفته گذشته در یک نشست نسبت به صدارت رکس تیلرسون تردید جدی نشان داده بود. تردید روبیو بیش از هر چیز به‌دلیل روابط نزدیک این مدیر پیشین ابرشرکت نفتی اگزون موبیل با روسیه بود. در نهایت روبیو به تیلرسون ۶۴ ساله رأی مثبت داد.

پمپئو باید تنش میان سیا و ترامپ را کاهش دهد

مایک پمپئو را به‌عنوان طرفدار جنبش محافظه‌کار «تی پارتی» می‌شناسند که این جمهوری‌خواه را در سال‌های اخیر بیشتر به جناح راست کشانده است. او از آکادمی نظامی وست پوینت و دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شده است.

پمپئو وظیفه سنگینی را برعهده گرفته و آن کاهش تنش میان کاخ سفید و سازمان سیا است. سازمان سیا کرملین را متهم کرده بود که پشت ماجرای حملات سایبری به کامپیوترهای دمکرات‌ها قرار دارد. دونالد ترامپ در هفته‌های گذشته این موضوع را مورد تردید قرار داد و سازمان‌های اطلاعاتی را به اقدام سیاسی متهم کرد. تنها دو هفته پیش ترامپ در نشست رسانه‌ای خود نقش روسیه در این حملات سایبری را تأیید کرد.

مایک پمپئو چند روز پیش در نشست مجلس سنا خود را منتقد دولت روسیه نشان داد و گفت «کاملاً روشن است» که روسیه تلاش کرده بود تا بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تأثیر بگذارد.

سازمان سیا، سازمان اطلاعات خارج از کشور ایالات متحده است و مقر اصلی آن در لانگلی ویرجینیا، در نزدیکی واشنگتن دی‌سی قرار دارد.

Share