Share

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از رهبران اپوزیسیون سوریه دعوت کرده جمعه، ۲۷ ژانویه برای گفت‌و گو درباره جنگ داخلی سوریه و چشم‌انداز صلح در این کشور به مسکو سفر کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که لاوروف از نمایندگان گروه‌های شورشی مسلح دعوت نکرده است.

وزیر خارجه روسیه صبح چهارشنبه، ۲۵ ژانویه در جمع نمایندگان پارلمان روسیه گفته است، از «همه نمایندگان احزاب سیاسی اپوزیسیون سوریه» که مایل بودند برای رایزنی درباره چشم‌انداز یک صلح پایدار به مسکو سفر کنند، دعوت کرده است.

به گفته لاوروف در وهله نخست هدف از گفت‌وگو با رهبران اپوزیسیون سیاسی سوریه این است که آن‌ها از نتایج اجلاس صلح سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان مطلع شوند.

اجلاس صلح سوریه، دوشنبه ۲۳ ژانویه در آستانه آغاز شد، اما بعد از دو روز بدون دستیابی به نتیجه مشخصی پایان پیدا کرد. در پایان اجلاس بیانیه مشترکی هم صادر شد، اما گروه‌های شورشی از امضای آن خودداری کردند.

در اجلاس آستانه ۱۴ گروه شورشی به سرپرستی محمد علوش، رهبر جیش‌الاسلام برای نخستین بار با نمایندگان دولت بشار اسد مذاکره کردند. هدف‌های شرکت‌کنندگان اما متفاوت بود: ایران در پی یک راه حل سیاسی‌ بود. ترکیه نگران نفوذ کردها در شمال سوریه بود و روسیه خواهان گسترش نفوذش در خاورمیانه.

بیشتر بخوانید:

مذاکرات آستانه: نزاع نمایندگان بشار اسد، ایران و شورشیان سوریه

در همین زمینه

Share