Share

در پی بازداشت مجدد گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسرش آرش صادقی، زندانی سیاسی، در اعتراض به این اقدام از روز یکشنبه ۳ بهمن بار دیگر در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد.

آرش صادقی پیش از این یک اعتصاب غذای ۷۲ روزه را پشت سر گذاشته است.

آرش صادقی پیش از این یک اعتصاب غذای ۷۲ روزه را پشت سر گذاشته است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی سه روز پس از دور تازه اعتصاب غذای خود، سه‌شنبه ۵ بهمن به بیمارستان شهدای تجریش منتقل و پس از نگهداری موقت در بهداری زندان، چهارشنبه ۶ بهمن از بند هشت به بند ۳۵۰ اوین برده شده است.

اعتصاب غذای دوباره آرش صادقی در اعتراض به آن است که مسئولان قضائی وعده داده بودند همسر این زندانی سیاسی، گلرخ ایرایی آزاد خواهد شد تا او اعتصاب غذای خود را بشکند. گلرخ ایرایی در روز سه‌شنبه ۱۴ دی با سپردن وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین به مرخصی آمد و آرش صادقی در حالی که ۷۲ روز اعتصاب غذا را پشت سر گذاشته بود به اعتصاب خود پایان داد.

اما در روز سوم بهمن هنگامی که آرش صادقی در بیمارستان شهدای تجریش بستری بود و گلرخ ایرایی به‌همراه سعید اقبالی، از دوستان این زوج، برای ملاقات او می‌رفتند، توسط مأموران سپاه پاسداران بازداشت شدند.

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه، ششم بهمن، در بیانیه‌ای به بازداشت مجدد گلرخ ایرایی اعتراض کرد: انتقاد عفو بین‌الملل از بازداشت و انتقال دوباره گلرخ ابراهیمی ایرایی به زندان اوین

آرش صادقی در حال حاضر از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد، از جمله آن‌که کلیه‌های او به‌دلیل کمبود آب، جمع شده و کلیه راست ۷۰ درصد و کلیه چپ ۲۰ درصد دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند.

پزشکان برای او درخواست مرخصی درمانی کرده‌اند و این مرخصی با سپردن وثیقه ملکی قابلیت اجرایی دارد اما مسئولان قضائی اعزام او به مرخصی را منوط به بازگشت همسرش گلرخ ایرایی به زندان کردند.

این فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۹۳ از سوی قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به ۱۵سال و شش سال حبس محکوم شدند.

این احکام در دادگاه تجدید‌نظر تأیید شد که با حساب چهار سال حبس تعلیقی در پرونده قبلی آرش صادقی، حکم او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

بیشتر بخوانید:

بازداشت دوباره گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی

Share