Share

شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم‌بیگی، از کشته شدگان اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، روز چهارشنبه ششم بهمن در خانه شخصی خود بازداشت شد.

شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم‌بیگی، از کشته شدگان اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸

مأموران امنیتی هنگام بازداشت خانم اکملی (کریم‌بیگی) خانه او را تفتیش و کلیه وسائل شخصی او را توقیف کرده‌اند. خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش کرده است که شهناز اکملی پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده کریم‌بیگی به هرانا گفته است که پنج-شش مأمور لباس شخصی با مراجعه به منزل خانم اکملی کلیه خانه را تفتیش و تمامی وسایل مربوط به او از جمله وسایل الکترونیکی-ارتباطی را ضبط کرده‌اند و با خود برده‌اند.

شهناز اکملی که فرزندش مصطفی کریم‌بیگی را در جریان اعتراض‌ها و خشونت‌های وقایع ششم دی ماه ۸۸ (عاشورای ۸۸) از دست داده است، از جمله افراد فعال در پیگیری مسائل مربوط به اعتراض‌های سال ۸۸ است. او در جریان اعتصاب غذای آرش صادقی هم نقش مؤثری در اطلاع‌رسانی و ارتباط با این خانواده داشت.

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار مستقل، با پرداختن به خبر بازداشت خانم اکملی در صفحه فیس‌بوک خود، با استفاده از هشتگ #FreeOurMom (مادر ما را آزاد کنید)، خواهان آزادی او شده است. 

علی‌نژاد نوشته است: «… او نه تنها صدای خانواده‌های کشته‌شدگان و زندانیان بود بلکه از جمله مادرانی بود که در حمایت از زندانیان سیاسی که در اوین موهای‌شان را تراشیده بودند، موهای سرش را تراشیده بود. … صدایش باشیم.»

مصطفی کریم‌بیگی، فرزند شهناز اکملی، روز ششم دی ماه سال ۸۸، حوالی خیابان نوفل لوشاتو از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. با وجود سکونت او در تهران، مأموران امنیتی اجازه دفن او را در شهر تهران ندادند، از این‌ رو خانواده کریم‌بیگی مجبور شدند او را هنگام غروب آقتاب در شهریار کرج دفن کنند.

بر اساس گزارش هرانا، خانم اکملی هر سال پیش از برگزاری مراسم یادبود فرزندش، از سوی نهادهای امنیتی احضار شده بود و در مورد محدودیت برگزاری این مراسم به او تذکر داده بودند.

Share