Share

متن پیش‌نویس اولیه حکم اجرایی دونالد ترامپ برای محدود کردن صدور ویزای آمریکا برای شهروندان برخی از کشورها از جمله ایران، به برخی رسانه‌های آمریکایی فرستاده شده است. بر اساس این پیش‌نویس، صدور هرگونه ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی برای شهروندان برخی کشورها به مدت ۳۰ روز به حالت تعلیق در خواهد آمد.

عکس از آرشیو: امضای حکم اجرایی مربوط به ادامه ساخت لوله‌های نفتی

بعد از ظهر ۲۵ ژانویه «نیویورک تایمز» و «ال‌آی تایمز» متن پیش‌نویس اولیه حکم را با این توضیح منتشر کرده‌اند که جزئیات حکم نهایی ممکن است تغییر کند و اینکه این حکم هنوز به امضای رئیس‌جمهوری آمریکا نرسیده است.

«نیویورک تایمز» نوشته است که ممکن است پنجشنبه ۲۶ ژانویه حکم اجرایی مربوط به محدود کردن ویزا و مهاجرت به امضای دونالد ترامپ برسد اما مقامات کاخ سفید نه در مورد متن پیش‌نویس و نه در مورد زمان امضای حکم، اظهارنظری نکرده‌اند.

حکم نهایی فرمان اجرایی ترامپ شب ۲۷ ژانویه /۸ بهمن امضاء شد. برای بررسی این حکم به اینجا بروید:

۹۰ روز تعلیق صدور ویزا برای ایرانیان: بررسی فرمان اجرایی ترامپ

 

هر آنچه در زیر می‌خوانید بر اساس متن پیش‌نویس است و نه حکم نهایی.

پیش‌نویس در مورد ایرانیان چه می‌گوید؟

نامی از هیچ کشور خاص هنوز در متن نیامده است. نام کشورهای حامی تروریسم که مشمول این حکم می‌شوند با تأیید وزیر امنیت داخلی در مشورت با وزیر امور خارجه و مدیر سازمان اداره‌کننده اطلاعات ملی پس از یک بررسی فوری اعلام خواهد شد.

اما فرض رسانه‌ها بر این است که فهرست کشورهای شامل این حکم مانند فهرستی است که در قانون H.R.158 آمده که سال ۲۰۱۵ تصویب شد و شامل اتباع ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی می‌شد. بر اساس قانون H.R.158 اتباع این کشورها حتی اگر دو تابعیتی باشند، باید برای ورود به آمریکا درخواست ویزا کنند.

اگر ایران، طبق پیش‌بینی‌های رسانه‌ای، در این گروه از کشورهای حامی تروریسم باشد، متن پیش‌نویس مشخص کرده است که تعلیق صدور ویزا و سایر مزایای مهاجرت به اتباع کشور ایران، موقتی است اما ممکن است تا مدتی نامتناهی هم تمدید شود.

پس از تعلیق ۳۰ روزه، وزارت امور خارجه و وزارت امنیت داخلی مسئول هستند فهرستی از کشورهایی تهیه کنند که حاضر نبوده‌اند برای دادن اطلاعات کافی در مورد شهروندان متقاضی ویزا با مقامات آمریکایی همکاری کنند. در این صورت، کشورهای این فهرست تعلیق‌شان به مدت ۶۰ روز تمدید خواهد شد.

تمدید تعلیق صدور ویزا ممکن است در مورد برخی از کشورها دائمی شود. بر اساس متن پیش‌نویس تا زمانی که کشور شهروند متقاضی ویزا حاضر نباشد خود را با الزامات مورد نیاز ایالات متحده آمریکا برای دادن اطلاعات در مورد شهروند به منظور صدور ویزا تطبیق دهد، ویزا صادر نخواهد شد.

در همه حالت‌ها، وزیر امنیت داخلی همراه با وزیر امور خارجه اجازه صدور ویزاهای ویژه را به شهروندان این کشورها دارند و همچنین قدرت دارند فهرست کشورهای مورد تعلیق را افزایش دهند.

چه ویزاهایی به حالت تعلیق درخواهد آمد؟

تمام ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی از جمله توریستی، دانشجویی، پزشکی و کاری به مدت ۳۰ روز از لحظه امضای حکم، به حالت تعلیق درخواهند آمد. این شامل ویزاهای عهده‌گیری ضمانت برای مهاجرت از طریق ازدواج و نامزدی هم می‌شود.

تمام ویزاهایی که تا این لحظه در جریان بوده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند هم به مدت ۳۰ روز به حالت تعلیق درخواهند آمد.

در طول این ۳۰ روز ماموران اداره کنترل مرزهای آمریکا می‌توانند ورود کسانی که ویزا دارند ولی هنوز به آمریکا نیامده‌اند را هم در لحظه ورود متوقف کنند.

اگر این دوره تعلیق ۳۰ روزه در مورد کشوری تمدید شود، تمام شروط بالا در زمان تمدید مجدد به قوت قبل باقی خواهد ماند.

این تعلیق صدور ویزا شامل اتباع خارجی که ویزای دیپلماتیک دارند، آنها که ویزای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی دارند و کسانی که ویزای C-۲ برای سفر به سازمان ملل متحد اخذ کرده‌اند، نخواهد شد.

وضعیت پناهندگان ایرانی چه خواهد شد؟

برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۷ به مدت ۱۲۰ روز متوقف خواهد شد.

وزیر امور خارجه همراه با وزیر امنیت داخلی روش‌هایی اجرایی را پیشنهاد خواهند کرد که بر اساس آن پناهندگان گزینش امنیتی شوند. هدف این است که مطمئن شوند که حضور پناهندگان در آمریکا، تهدیدی برای امنیت و رفاه این کشور نیست.

در ۱۲۰ روز اول از امضای حکم و تا زمانی که اجرای این پیشنهادها ممکن نشده است، برنامه پناهندگی آمریکا پناه‌جو نخواهد پذیرفت.

پذیرش پناه‌جو از سوریه تا زمانی که برنامه گزینش اجرایی شود، متوقف خواهد شد. قرار است وزیر امور خارجه و وزیر امنیت داخلی فرآیند گزینش پناه‌جو را با در نظر گرفتن امنیت ملی آمریکا طراحی کنند و به رئیس‌جمهوری ارائه دهند.

پس از اینکه برنامه پذیرش پناهندگان مجدد آغاز شد، پناه‌جوهایی که در کشور مبدأ اقلیت مذهبی هستند اولویت خواهند داشت.

کسانی که با ویزای قانونی اکنون در آمریکا هستند چه؟

هیچ ماده‌ای در متن پیش‌نویس در مورد محدودیت ویزا برای کسانی که اکنون در آمریکا هستند، نیامده است. بنابراین افرادی که با ویزای معتبر از جمله دانشجویی، پزشکی، توریستی، کار و غیره اکنون در داخل ایالات متحده هستند اخراج نخواهند شد.

بنا به پیش‌نویس اگر آنها از ایالات متحده خارج شوند، صدور مجدد ویزا و ورود آنها به آمریکا در مدت ۳۰ روز پس از امضای حکم ( و اگر تمدید شود بیشتر) به حالت تعلیق در خواهد آمد.

شامل ایرانی‌های دو تابعیتی هم می‌شود؟

در متن پیش‌نویس هیچ گزاره‌ای در مورد کسانی که شهروند آمریکا هستند، یا که اقامت دائمی آمریکا (کارت سبز) دارند نیامده است. همچنین به تعلیق ورود شهروندانی که ملیت دوگانه ایرانی و کشورهای اروپایی، ایرانی-استرالیایی،  ایرانی-نیوزلندی یا ایرانی-کانادایی دارند هم اشاره‌ای نشده است.

دونالد ترامپ قرار بود چهارشنبه ۲۵ ژانویه برای امضای چندین دستور اجرایی در رابطه با مهاجرت و امنیت مرزها به وزارت امنیت داخلی برود. او حکم اجرایی مربوط به آغاز ساخت دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک را امضاء کرد اما حکم‌های مربوط به تعلیق مهاجرت و ویزا را امضا نکرد.

صبح روز ۲۵ ژانویه دو مشاور نزدیک به کاخ سفید که نخواسته بودند نام آنها فاش شود به «فاکس نیوز» گفته بودند که حکم مربوط به تعلیق صدور ویزا و پناهنده‌پذیری آمریکا هنوز نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد و همراه با حکم مربوط به دیوار مرزی مکزیک امضاء نخواهد شد.

در همین زمینه:

ترامپ دستور ساخت دیوار در مرز مکزیک و محدودیت‌های مهاجرتی را امضا می‌کند

Share