Share

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به‌نقل از یک مقام آگاه در ستاد اجرای برجام وزارت امور خارجه ممنوعیت واردات و صادرات فرش دستباف ایران از سوی آمریکا را تکذیب کرد.

صادرات فرش دستباف به کشورهای مختلف در هشت ماهه سال جاری ۲۴ درصد رشد داشته است.

صادرات فرش دستباف به کشورهای مختلف در هشت ماهه سال جاری ۲۴ درصد رشد داشته است.

این مقام آگاه که نامی از او برده نشده گفته است: «صادرات فرش به آمریکا آزاد است و در هشت ماهه ابتدای سال جاری ۵۱ میلیون دلار فرش به آمریکا صادر شده است.»

او همچنین افزود هیچ مانعی بر سر راه فروش فرش ایران در آمریکا به کشورهای ثالث وجود ندارد.

در بندی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آمده است بر اساس تفاهم صورت گرفته طبق برجام، امکان صدور برخی اقلام شامل فرش، پسته و خاویار از ایران به آمریکا فراهم خواهد شد.

پیش از این در شهریورماه سال جاری رضی حاجی‌آقا میری، متخصص فرش و رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفته بود: «برخی از مشکلات حوزه فرش ربطی به برجام نداشت و این موانع و مشکلات همچنان پابرجا هستند.»

او افزوده بود: «موانع قبلی هم که با برجام رفع شده، تأثیر فوری و آنی در بازار نداشته است. وقتی بازاری را به دلیل تحریم از دست می‌دهید، با برداشته شدن تحریم دوباره به بازار برنمی‌گردید… فرش ایرانی مشتری و بازار خود را از دست داده ‌است و برای بازگشت به بازار باید از اول کار را شروع کرد.»

حاجی‌آقا میری مانعی که هنوز بر سر راه صادرات فرش قرار دارد را «ممنوعیت صادرات فرش ایران از آمریکا به دیگر نقاط دنیا» عنوان کرده و گفته بود: «فقط صادرات فرش به آمریکا آزاد است و صادرات فرش ایران از آمریکا به بقیه جاهای دنیا و حتی به ایران ممنوع است.»

تحریم صادرات فرش ایران به آمریکا بر اساس مصوبه کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۰ با امضای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اجرایی شد و تا ابتدای سال ۲۰۱۶ ادامه داشت.

پیش از تحریم، در سال ۱۳۸۸، آمریکا رتبه نخست واردکنندگان فرش ایران به ارزش نزدیک به ۸۲ میلیون دلار را داشت.

بر اساس چهارمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه ایران، صادرات فرش دستباف به کشورهای مختلف در هشت ماهه سال جاری ۲۴ درصد رشد داشته است.

Share