Share

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، روز دوشنبه ۳۰ ژانویه / ۱۱ بهمن سفری را به آمریکا آغاز خواهد کرد. او نخستین رهبر جهان عرب است که با اعضای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا دیدار می‌کند.

سفر ملک عبدالله دوم به آمریکا نخستین سفر یک رهبر جهان عرب به این کشور پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ است.

سفر ملک عبدالله دوم به آمریکا نخستین سفر یک رهبر جهان عرب به این کشور پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ است.

به‌گزارش رویترز، سفارت اردن در آمریکا ضمن اعلام این خبر در شبکه توئیتر آورده است که ملک عبدالله دوم با نمایندگان کنگره آمریکا نیز دیدار خواهد کرد. اما مشخص نکرده است که در این سفر پادشاه اردن با دونالد ترامپ نیز دیدار خواهد داشت یا خیر.

پادشاه اردن به‌تازگی به روسیه سفر کرد. در این سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از اردن به‌دلیل حمایتش از روند صلح در سوریه تشکر کرد.

اردن یکی از متحدان وفادار آمریکاست که در کارزار مبارزه با داعش در سوریه با این کشور همکاری می‌کند.

روز چهارشنبه ۲۵ ژانویه / ۶ بهمن دونالد ترامپ اعلام کرد که «بدون هیچ تردیدی» در سوریه یک منطقه امن برای پناهجویانی که از درگیری‌های نظامی گریخته‌اند، ایجاد خواهد کرد.

او همچنین افزود اروپا مرتکب اشتباه بزرگی شد که به میلیون‎‌ها پناهجوی آمده از سوریه و کشورهای خاورمیانه اجازه ورود داد.

اردن یکی از کشورهایی است که نسبت به جمعیت خود بیشترین شمار پناهجویان سوری را دارد. بنا به آمار سازمان ملل، اردن بیش از ۶۳۵ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته است اما مقامات اردن تعداد پناهجویان سوری در کشورشان را ۱,۴ میلیون نفر می‌دانند. جمعیت اردن ۶,۵ میلیون نفر است.

ایجاد یک منطقه امن در سوریه دخالت نظامی آمریکا در این کشور را افزایش خواهد داد و نسبت به سیاست محتاطانه آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تحول تازه‌ای محسوب خواهد شد.

سفر پادشاه اردن به آمریکا تقریباً همزمان با ارائه پیش‌نویس حکم اجرایی ترامپ به‌منظور محدود کردن صدور ویزای آمریکا برای شهروندان برخی از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا شامل ایران، سوریه، سودان، سومالی، عراق، لیبی و یمن برگزار می‌شود. بر اساس این طرح، صدور هرگونه ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی برای شهروندان این کشورها به مدت ۳۰ روز به حالت تعلیق در خواهد آمد.

بیشتر بخوانید:

بیش از ۶۰ هزار سوری پشت مرزهای اردن مانده‌اند

پیش‌نویس حکم ترامپ: ۳۰ روز تعلیق صدور ویزا و ۱۲۰ روز توقف پذیرش پناهندگان

Share