Share

پایگاه خبری «میدل ایست آی» در یک گزارش اختصاصی نوشت آمریکا، فرانسه و بریتانیا یک مانور نظامی مشترک در خلیج فارس برگزار خواهند کرد.

قایق‌های تندروی سپاه در خلیج فارس – عکس آرشیوی

ناوگانی از کشتی‌های جنگی سه کشور آمریکا، فرانسه و بریتانیا به رهبری نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا هفته آینده در خلیج فارس مانور نظامی مشترک برگزار خواهند کرد. این مانور یک «مواجهه شبیه‌سازی‌شده با ایران» در خلیج فارس است.

دریادار لرد وست، رئیس سابق نیروهای دریایی بریتانیا درباره این مانور به پایگاه خبری «میدل ایست آی» گفت که زمان برگزاری آن «نگران‌کننده» است و فرماندهان ارتش از «بالاگرفتن تنش‌ها» در منطقه پس از قدرت‌گرفتن ترامپ «به دقت آگاه هستند.»

اگرچه این مانور از مدتی پیش برنامه‌ریزی شده است، اما نخستین بار خواهد بود که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه آمریکا همراه با بریتانیا ناوگان نظامی بزرگی از نیروهای دریایی خود را به خلیج فارس اعزام می‌کنند. تعدادی از کشتی‌های حاضر در این مانور پیشتر با نیروهای دریایی ایران درگیر شده‌بودند.

در دو سال اخیر بارها ایران و آمریکا بر سر حضور در تنگه هرمز درگیر شدند. آمریکا یک بار در دی/ ژانویه سال گذشته تصاویری از شلیک راکت به سمت چند ناوگان خود منتشر کرد و در همان ماه نیروی دریایی سپاه دو شناور آمریکایی حامل ۱۰ تفنگدار را به عنوان ورود غیرمجاز به ‌حریم ‌آبی ایران در حوالی جزیره فارسی توقیف کرد. با وجود آزادی سریع این ملوانان، موجی از تبلیغات برای تحقیر آمریکا به راه افتاد.

آخرین مواجهه آمریکا و ایران در خلیج فارس ۱۹ دی‌ماه رخ داد که طی آن کشتی‌های جنگی آمریکا با شلیک هشداردهنده چهار قایق تندروی سپاه پاسداران را نزدیک‌شدن به ناوشکن آمریکایی ماهان بازداشتند.

مانور نظامی آمریکا، فرانسه و بریتانیا در خلیج فارس که با نام «تمرین سه‌گانه متحد» برگزار خواهد شد، شامل ناوشکن بریتانیایی اچ‌ام‌اس اوشن (L۱۲)، ناوشکن‌های یو‌اس‌اس هاپر و یو‌اس‌اس ماهان و نیز ناوشکن فرانسوی اف‌اس فوربین می‌شود. بریتانیا هدف از برگزاری این مانور را نمایش «قوه بازدارندگی و تضمین امنیت» دانسته است.

در جریان این مانور، قرار است ناوگان نظامی این سه کشور در عملیاتی مشترک به تمرین نابودکردن جنگنده‌ها، کشتی‌ها و پایگاه‌های موشکی ساحلی ایران بپردازند. روزنامه‌های محافظه‌کار ایران و اسرائیل نیز این خبر را پوشش داده‌اند.


بیشتر بخوانید

نیروی دریایی آمریکا برای اخطار به سمت قایق‌های سپاه شلیک کرد

Share