Share

با نزدیک شدن به زمان انتخابات یا هر رویداد سیاسی مهم دیگر، بمب احساسات دایم در میان مردم می‌ترکد. آمار بلاک‌کردن در توییتر و فیس‌بوک بالا می‌رود و بداخلاقی به اوج می‌رسد. چون عده‌ای از شنیدن نظرات و دیدگاه‌های متفاوت وحشت زده شده‌اند و عده‌ای دیگر با رگ سفت گردن به میدان آمده‌اند. حالا دعوا بر سر چیست؟ هرکسی می‌خواهد حزب و عقیده سیاسی خود را به‌عنوان حق و حقیقت جا بندازد و به زور هم شده مثل شربت سینه‌ای که برای کودک بیمار واجب است به خورد دیگران بدهد.

البته باید اعتراف کرد که همه این‌ها می‌تواند نشانه‌ای از پویایی و زنده بودن جریان های سیاسی و علامت توانایی ما برای تغییر جهان باشد. اما وقتی دوستان و عزیزان خود را برای اثبات حقانیت عقیده از دست بدهیم این جهان تازه با انبوهی از قلب‌های شکسته به چه دردی می‌خورد؟

چطور می‌توانیم در زمان انتخابات و رقابت‌های سیاسی، روابط و دوستی‌های خود را با کسانی که عقایدی مخالف ما دارند حفظ کنیم؟

هدف یک کارزار سیاسی این است که راه‌های همکاری را پیدا کنیم حتی اگر طرفدار احزاب و گروه های متفاوت باشیم. باید به یکدیگر فضا و فرصت مناسب برای بیان نظرات مخالف و موافق را بدهیم، چون تنها در صورت شنیدن خواسته‌ها و نگرانی‌های یکدیگر است که می‌توانیم به دل‌های هم راه پیدا کنیم.

حالا با نکاتی آشنا می‌شویم که توجه به آنها در رقابت‌های سیاسی الزامی است. این نکات به ما کمک می‌کنند تا در هر شرایطی روابط و دوستی‌های خود را از جدل‌های کلامی و دعوا بر سرعقاید به سلامت بیرون ببریم.

رسانه‌ها را به حال خودشان بگذارید

تمام وقت پای اخبار و شبکه‌های اجتماعی نشستن خوب نیست. طوری برنامه‌ریزی کنید که شب تا صبح با اخبار سیاسی درگیر نشوید. به کارهای گروهی و تعاملی مثل پروژه‌های داوطلبانه بپردازید تا از توانایی‌هایتان برای کمک به دیگران نهایت استفاده را ببرید.

تنها حرف زدن کافی نیست، رفتن به کوچه و خیابان و زندگی کردن در کنار دیگران، تکمیل کننده کنشگری از پشت کامپیوتر است. ما فقط نمی توانیم در مورد ایجاد تغییرات بزرگ صحبت کنیم، باید به آنها عمل کنیم. گاهی لازم است اینترنت را رها کنید، زیرا بدون آنکه خودتان متوجه شوید در اثر دائم شنیدن اخبار، از انرژی‌های خوب و شادی‌آور تهی می‌شوید. متاسفانه جهان ما پر از خبرهای بد است و همین خطر اعتیاد به آدرنالین را تشدید می‌کند.

متانت خود را همیشه حفظ کنید

رعایت احترام خود و دیگران، باید از شرایط اصلی هر بحث و پایه بیان نظراتی قرار بگیرد که هدف‌شان اشتراک گذاشتن تفاوت سیاسی و مطرح کردن نقاط اختلاف نظر است.

پس هنگام بیان عقاید خود مودب باشید، چون همه ما نیازمند صحبت با یکدیگردر مورد این اختلافات هستیم. لازم نیست همه شخصیت خود را در بحث وارد کنیم و دائم آن را به رخ دیگران بکشیم. باور کنید، تکرار دائم «من اینجوری فکر می‌کنم»، «به نظر من باید اینجوری باشد» و «از نظر من آنجوری»، واقعا بی‌نتیجه و خسته کننده است.

در مورد احزاب سیاسی هم فراموش نکنیم که نباید هیچ حزبی را به‌طور کامل جایگزین هویت و ارزش‌های انسانی خود کرد. در غیر اینصورت گرفتار این توهم آزار دهنده می‌شویم که وقتی دیگران کاندیدا یا سیاستمدار مورد علاقه ما را مورد پرسش و انتقاد قرار دادند، به ما توهین و یا بی‌احترامی کرده‌اند.

متاسفانه وقتی یک حزب یا سیاستمدار سنگ بنای ارزش‌های هویتی و رفتاری کسی بشود، این به آن معنی است که آن شخص خودش را به شنیدن صدا و دستورات یک سازمان و یا فرد مشخص محدود کرده است. هیچ حزب و یا سیاستمدار دموکراتی از هواداران و علاقه‌مندان خود چنین چیزی نمی‌خواهد و در غیر اینصورت شک کنید!

اول عشق و دوستی، بعد از آن سیاست

اگر با فرد نزدیک و صمیمی مثلا همسرتان یا یک دوست عزیز اختلاف نظر سیاسی دارید، ابتدا به خاطر آورید که روابط شما مهم‌تر از انتخاب سیاسی شماست و این طبیعی است که دو فرد متفاوت و یا حتی از برخی جنبه‌ها شبیه به هم، جهان و ماجراهای آن را متفاوت ببینید و درک کنند.

معمولا رسیدن به توافق بر سر یک عقیده سیاسی کار سختی نیست، ولی عشق و دوستی از دست رفته خسارت بسیار بزرگی است که پشیمانی از دست دادن آن هیچ وقت شما را رها نخواهد کرد.

شما هرگز نمی‌توانید ذهن کسی را به‌کلی تغییر دهید، چنین تمایلی به هیچ وجهه منطقی نیست.

گاهی عمل به ضرب المثل‌هایی مانند «مبارزه کمتر و عشق بیشتر» کمک‌ رسان رابطه‌های در خطر است.

صبور باشید، قرار است سال‌ها در جامعه زندگی کنید

قرار بر این است که بعد از رویدادهای روز سیاسی باز هم در کنار هم باشیم. همه ما با وجود تفاوت در دیدگاه‌های سیاسی و مذهبی، هدف مشترکی داریم که آن بهبود جامعه است. پس اجازه ندهیم که به خاطر اختلاف عقیده، روابط انسانی‌مان صدمه دیده و سبب دور شدن ما از یکدیگر شود.

ما نیاز داریم پهلو به پهلوی هم در همه رویدادهای سیاسی حضور پیدا کنیم، پس دیوارهای بلند بین خود و دیگران نکشیم و با مردم با هر نظر و عقیده تعامل کنیم.

گوش دهید تا بفهمید و بدانید

سعی کنید شنونده خوبی باشید حتی برای کسانی که اختلاف نظر زیادی با آنها دارید. سعی کنید بفهمید که چرا آنها نظر و احساس متفاوتی دارند. این سبب می‌شود که با وجود اختلافات گوناگون، بتوانید بحث و گفت‌وگویتان را ادامه دهید.

پافشاری بر تغییر عقاید دیگران، شما را ضداجتماعی می‌کند و این دلیلی می‌شود تا دیگران علاقه‌ای به بحث و گفت‌وگو با شما نداشته باشند. اما با گوش دادن و فهمیدن دیگران می‌توانید رابطه‌های خود را غنی کنید و در جهت همدلی بیشتر گام بردارید. تنها در این صورت می‌توان به زمینه‌های مشترکی دست یافت که تضمین یک آینده خوب برای همه است.

از تحمیل نظرات خود به دوستان‌تان خودداری کنید

قرار نیست دوستان خود را اصلاح کنید و البته مهم نیست آنها هم در همه موارد مشابه شما باشند.  همانطور که آنها سلائق متفاوتی درانتخاب غذا یا لباس دارند و این به آن معنا نیست که نمی‌توانید با آنها غذا بخورید یا به خرید بروید. می‌شود به سیاست و بحث‌های پیرامون آن هم همینطور نگاه کرد. پس متعصبانه و محدود به عقایدتان رفتار نکنید.

اولویت‌هایتان را دسته‌بندی کنید، هنگام حرف‌زدن حاشیه نروید

مشخص کنید که در روابط شخصی‌تان با دیگران چه چیزی اهمیت بیشتری دارد. جدل کردن، اثبات یک عقیده و یا حفظ دوستی که سال‌هاست با او زندگی کرده‌اید. روابط ما بسیار مهم‌تر از سیاستمدارانی است که روزی هستند و روز دیگر نه.

هنگام حرف زدن، از هیجانی شدن و یا تحریک طرف مقابل پرهیز کنید، تمرکز داشته باشید و تا آنجا که می‌توانید در مورد موضوعات روشن و دقیق صحبت کنید. اتکاء به آمار و عملکردها و یا تمرکز روی یکی از ویژگی‌های ملموس سیاستمدار و یا حزب مورد نظر از جنجالی شدن بحث‌ها جلوگیری می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که به نتیجه‌ای مشخص برسید.

دوستانی که اختلاف نظر بیشتری با شما دارند، کمک بزرگی در انتخاب آگاهانه هستند

اگر به تفاوت و تنوع اعتقاد دارید، می‌توانید از دوستانی که با شما اختلاف نظر دارند نکات جالبی بیاموزید. اینکه دو دوست از احزاب سیاسی متفاوت و با دو دیدگاه مخالف باشند، گویای این نیست که نقاط مشترک دیگری با هم نداشته باشند.

شما هیچگاه نمی‌دانید که در برخورد با دیگران، چه چیزهایی یاد خواهید گرفت، پس ذهن خود را باز نگه دارید و به‌جای وسواس روی اختلافات، دیدگاه‌های دیگران را در نظر بگیرید.

مثل زندگی روزمره که به‌طور معمول، انسان‌ها نسبت به هم کنجکاوند تا در مورد مسائل مختلف سوال بپرسند و از هم چیزهایی بدانند در فضای سیاست هم می‌تواند چنین باشد. پس به جای از کوره در رفتن، کنجکاو باشید و از استدلال و توضیح‌هات دیگران بشنوید. نتیجه اینکه درک بهتری از کسانی پیدا می‌کنید که با شما هم نظر نیستند یا حداقل دوست بهتری می‌شوید.

Share