Share

با حکم یک قاضی فدرال، اجرای فرمان دونالد ترامپ برای ممنوع‌کردن ورود شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان به ایالات متحده جزئاً متوقف شد.

اعتراض در فرودگاه جان اف کندی – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک قاضی فدرال شنبه ۲۸ ژانویه طی حکمی دستور داد تا فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ متوقف شود و مسافران سرگردان در فرودگاه‌های آمریکا که تحت این قانون بازداشت شدند، داخل آمریکا باقی بمانند. این دستور برای جلوگیری از اخراج افراد بازداشت‌شده در فرودگاه‌ها یا ترانزیت با توجه به فرمان ترامپ بود.

پس از آنکه ترامپ دستور داد برای ۹۰ روز از ورود شهروندان ایران، عراق، لیبی، سوریه، سودان، سومالی و یمن به آمریکا جلوگیری شود، عده از ساکنان قانونی آمریکا از این هفت کشور در فرودگاه‌ها گرفتار شدند و برخی از آنها حتی از خاک این کشور اخراج شدند.

آخرین گزارش از حاشیه‌های این دستور اجرایی را اینجا بخوانید.

«اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا» در واکنش به دستور دونالد ترامپ و برای حمایت از ساکنان قانونی مانده پشت مرزها شکایتی را طرح کرده است. این اتحادیه اعلام کرد که دستور قاضی فدرال برای توقف اخراج مشمولان فرمان ترامپ، به ۱۰۰ تا ۲۰۰ مهاجر با کارت اقامت قانونی یا وضعیت پناهجویی کمک کرده‌است. این افراد پیش از آن یا هنگام ترانزیت به آمریکا گرفتار شده‌بودند یا در فرودگاه‌های خود این کشور.

مقام‌های مسئول در وزارت امنیت داخله آمریکا در گفت‌و‌گو با رویترز از جزئیات حکم قاضی فدرال اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند و گفته‌اند که بر اساس قانون اقدام‌های متناسب اتخاذ خواهد شد.

خبر صدور حکم از سوی این قاضی به شادی معترضان در فرودگاه‌ها انجامید. چندین فرودگاه آمریکا به صحنه اعتراض به این دستور ترامپ بدل شدند.

Share