Share

یک مسجد در تگزاس بر اثر آتش‌سوزی کاملاً تخریب شد. این اتفاق ساعاتی پس از صدور دستور مهاجرتی ترامپ مبنی بر ورود برخی شهروندان کشورهای عمدتاً مسلمان به آمریکا رخ داد.

اعتراض به دستور ترامپ – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، بر اثر آتش‌سوزی یک مسجد تگزاس در روز شنبه، ۲۸ ژانویه ساختمان این عبادتگاه مسلمانان آمریکایی به طور کامل تخریب شد. این آتش ساعاتی بعد از صدور فرمان ترامپ برای منع ورود شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان از جمله ایران رخ داد.

مسجد آتش‌گرفته در تگزاس «مرکز اسلامی ویکتوریا» است و در ژوئیه سال ۲۰۱۳ نیز هدف دیوارنویسی نفرت‌پراکنانه قرار گرفته‌بود. در آن سال یک مرد آمریکایی روی دیوارهای ساختمان نوشته‌بود «H8» که مخففی است برای کلمه «hate» به معنای «نفرت».

هنوز دلیل این آتش‌سوزی اعلام نشده‌است. با این حال، بسیاری از فعالان حقوق بشر و کارشناسان سیاسی هشدار داده‌بودند که ادبیات اسلام‌ستیزانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا می‌تواند به بروز خشونت علیه مسلمانان آمریکایی منجر شود.

این آتش‌سوزی نیز ساعاتی پس از صدور فرمان مهاجرتی ترامپ رخ داد که بر اساس آن، به مدت ۹۰ روز از ورود شهروندان ایران، عراق، لیبی، سوریه، سودان، سومالی و یمن به آمریکا جلوگیری می‌شود. با این حال، ترامپ شنبه تأکید کرد که فرمان او معادل آنچه در دوران کارزار انتخاباتی به «منع ورود مسلمانان» (muslim ban) مشهور شد، نیست.

آخرین گزارش از حاشیه‌های این دستور اجرایی را اینجا بخوانید.

 

Share